دانستنی های عطر

آیا عطرها بر خلق و خوی ما تأثیر می گذارد؟

قدرت عطر: آیا عطرها بر خلق و خوی ما تأثیر می گذارد؟

کشف قدرت عطر بر روی مغز ما و اینکه چگونه بوها می توانند بر خلق و خوی ما تاثیر بگذارند…

 

از مهرماه تا بهار روز شماری می کنید؟ آیا از قبل به تعطیلات بعدی خود در مناظر ناشناخته فکر می کنید؟ سپس ممکن است تسلیم بلوز زمستانی شوید که حتی شجاع ترین ما را تحت تأثیر قرار می دهد. به طور خلاصه، شما در زباله دانی هستید. اما خوشبختانه برای شما، بوها روی مغز ما تأثیر می گذارند و احساسات و عواطف مثبتی را به ما می دهند. اما چگونه بوها بر خلق و خوی ما تأثیر می گذارند؟ آیا چند قطره معطر برای خداحافظی با سودا کافی است؟ قدرت عطر و ارتباط بوها با رفتار را کشف کنید.

حس بویایی یا قدرت ناخودآگاه   عطر داروی بد خلقی است

ما نگفتیم، بقراط گفت، وقتی قدرت عطر را بر سلامتی ما فهمید. و این یک تازگی نیست: قبلاً در دوران باستان از گیاهان معطر برای اثرات درمانی و فواید آنها بر ذهن استفاده می شد. مصریان از مر برای مبارزه با اضطراب استفاده می کردند، در حالی که زعفران تنش را آرام می کرد و برای یونانیان خواب را تحریک می کرد.

اما چگونه حس بویایی بیش از هر حس دیگری می تواند در مغز ما نفوذ کند تا با احساسات ما بازی کند؟ توضیح صرفاً فیزیولوژیکی است. بوها و عطرها به طور مستقیم بر تعادل روانی – عاطفی ما تأثیر می گذارد. برخلاف حواس دیگر مانند بینایی یا لامسه، اطلاعات بویایی در ضمیر ناخودآگاه ما جای می گیرد. این پیام به سیستم لیمبیک ما نفوذ می کند، که در غیر این صورت به عنوان مغز عاطفی شناخته می شود، که بخشی است که بیشتر بر روان ما تأثیر می گذارد و نقش کلیدی در رفتار ما دارد.

حس بویایی تنها ادراک حسی است که توسط آگاهی ما فیلتر نمی شود. بنابراین مغز ما بدون اینکه متوجه شود این اطلاعات را تجزیه و تحلیل می کند. بنابراین بو واکنش‌های فیزیولوژیکی را تحریک می‌کند که باعث واکنش رفتاری و یک عمل مناسب در بدن ما می‌شود: آرامش‌بخش، تحریک‌کننده، آرام‌بخش…

الموندو
عطر والنتینو بورن اين روما كورل فنتسي

آروماکولوژی: قدرت عطر بر روح ما یک علم شهودی

نباید با رایحه درمانی (هنر درمان با روغن های ضروری) اشتباه شود، آروماکولوژی به پیوند بین بو و رفتار علاقه مند است. آنت گرین، رئیس بنیاد عطر، برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ از این اصطلاح استفاده کرد. این رشته که از کلمات “رایحه” و “روانی فیزیولوژی” آمده است، به جستجوی رفاه از طریق عطر اشاره دارد. آروماکولوژی در سطح جهانی اثرات رایحه ها را بر روی بدن، ذهن و محیط یک فرد ادغام می کند. مطالعات علمی متعددی که از دهه ۱۹۸۰ انجام شده است، ثابت می کند که رایحه های منتشر شده توسط عطرها به طور مستقیم بر رفتار و خلق و خوی همه انسان ها تأثیر می گذارد.

یک عطر از تعداد زیادی اجزای معطر تشکیل شده است که یک پیام بویایی را تشکیل می دهد که توسط مغز ما تفسیر می شود. اگرچه همه افراد به این تحریک واکنش مشابهی نشان نمی‌دهند، اما امروزه رایحه‌شناسی ثابت می‌کند که برخی بوها واکنش‌های قابل پیش‌بینی را در افراد ایجاد می‌کنند. بنابراین، خوشبو کردن خود به ما این امکان را می دهد که با عمل بر عملکردهای حیاتی و توانایی های فکری خود، هماهنگی بیشتری داشته باشیم. حتی گاهی اوقات از آن به عنوان یک داروی پیشگیرانه برای مبارزه با افسردگی فصلی معروف با تنظیم تعادل فیزیکی و عاطفی استفاده می شود.

قدرت بوها در زندگی روزمره ما

این علم به ویژه در ژاپن توسعه یافته است، جایی که شرکت ها از آن برای تحریک بهره وری استفاده می کنند. در وسط فضاهای باز، برخی از پخش کننده های بو قرار می گیرند تا کارایی کارمندان را افزایش دهند. در طول صبح، لیمو و سایر مرکبات انرژی، نشاط و خلاقیت را تشویق می کنند. بعد از ظهر یاس و دارچین روی تمرکز تیم ها تاثیر می گذارد.

حتی در بیمارستان ها نیز از علم بو استفاده می شود. این به بیماران مبتلا به فراموشی اجازه می دهد تا با استنشاق عطرهای خاص با ناخودآگاه خود ارتباط برقرار کنند. قدرت عطر هنوز سوالات بسیاری را امروز ایجاد می کند و محققان به مطالعه رایحه شناسی ادامه می دهند. همچنین این علم است که راه را برای بازاریابی حسی، به ویژه بازاریابی بویایی هموار کرده است: زمانی که بو روی خلق و خوی شما تأثیر می گذارد و بر تصمیم خرید شما تأثیر می گذارد.

الموندو
تعویق نمایشگاه بیوتی ورلد عربستان سعودی تا بهار 2021

چه بوهایی برای تقویت روحیه شما؟

در میان کل پالت بویایی که بینی ما می تواند تشخیص دهد، برخی از عطرها بیشتر از بقیه روی خلق و خوی ما تأثیر می گذارند. چه در دنیای عطرسازی و چه لوازم آرایشی و بهداشتی، بازار زیبایی از دانش تاثیر بوها برای ارائه محصولات مناسب به شما استفاده می کند. بنابراین اجزای خوشبو تعیین کننده هستند، خواه صرفاً با مالیدن روی پوست یا با انتشار عطر عمل کنند. محرک، تسکین یا اطمینان، بوها این قدرت را دارند که روی مغز شما تأثیر بگذارند تا پیامی به بدن شما ارسال کنند! پس کدام بو را انتخاب کنیم و چرا؟

مرکبات برای تحریک انرژی

بوی تازه و تند مرکبات به محرک بودن و انرژی زا بودن شهرت دارد. پرتقال یا لیمو شیرین در مواقعی که احساس ناراحتی می کنید یا زمانی که درگیر هستید توصیه می شود. رایحه مرکبات روی کبد ما اثر می گذارد، جایگاه سیستم عصبی ما که در آن خشم و تحریک پذیری متمرکز است. اغلب در محصولات تمیز کننده استفاده می شود، رایحه آنها تداعی کننده است

با بوی پاکیزگی و نو شدن در مغز ما فرو رفت. عطر واقعی پویایی! بنابراین، اگر بلوز زمستانی در راه است، چند قطره عطر انکور، عطر فوق‌الویتامین ما، اسپری کنید تا جنبه‌های روشن را ببینید!

اسطوخودوس آرام بخش

هیچ چیزی مانند بوییدن اسطوخودوس برای تسکین اضطراب و تسکین روحیه وجود ندارد. این عطر که ما را به مزارع بنفش در پروونس می برد، سیستم عصبی را آرام می کند. همچنین بر تنش های بدن ما تأثیر می گذارد و خواب آرام را تحریک می کند. اسطوخودوس که با رایحه قوی قهوه در کافه ادو پرفیوم آلفرد ترکیب شده است، خود را در یک کوکتل بویایی نشان می دهد که حواس شما را تحریک می کند. اگر می خواهید در مورد این گیاه معطر با هزاران فضیلت بیشتر بدانید، مقاله ای به گلبرگ های بنفش آن در اینجا خواهید یافت.

الموندو
عطر ادکلن آکوا کولونیا بامبو اند واترملون

نرولی، یک مانع استرس

در زندگی پرمشغله ما، استرس اغلب بر ما غلبه می کند و اضطراب باعث می شود آرامش خود را از دست بدهیم. در این موارد مصرف نرولی که از شکوفه پرتقال تلخ به دست می آید توصیه می شود. عطر آن بر روی بخشی از مغز که احساسات و خاطرات ما را کنترل می کند، عمل می کند. با دستور ترشح مواد آرام بخش، ضربان قلب و فشار خون تنظیم می شود.

با یلانگ یلانگ آرامش به دست آورید

نت های پودری و میوه ای گل یلانگ یلانگ به عنوان آرامش بخش و حتی ضد افسردگی شناخته شده است. از زمان سپیده دم، فیلیپینی ها این گل ها را در روغن نارگیل خیس می کنند تا بوری-بوری بدهند. آنها خود را با این ماده به دلیل خواص درمانی و آرامش بخشی آن می پوشانند. رایحه گلی آن که به طور گسترده در لوازم آرایشی استفاده می شود، آرامش و آرامش را به ارمغان می آورد. برخی حتی وانمود می کنند که این گل دارای قدرت مقوی جنسی است…

و البته می توان روی عطرهای لذیذ با رایحه های شیرینشان هم حساب کرد. در لحظات شک یا ترس، آنها می توانند به عنوان یک پیله محافظ بویایی واقعی ظاهر شوند. همانطور که در رژیم غذایی ما، شکر به ما اطمینان می دهد و ما را به لذت های ساده دوران کودکی بازمی گرداند.

بنابراین بوها به لطف بوهای مطبوع تأثیر واقعی بر رفتار و خلق و خوی ما دارند. آیا علم آروماکولوژی را می دانستید؟ وقتی زمستان فرا می رسد چه بوهایی شما را شاد می کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *