دانستنی های عطر

استفاده از سبزیجات در عطرسازی

سبزیجات و عطر: عطرها سبز می شوند

سبزیجات و عطر دست به دست هم می دهند تا ترکیبات بدیع با اسانس های شگفت انگیز ایجاد کنند

کنگر فرنگی، مارچوبه، تره فرنگی… این لیست خرید ما نیست، بلکه سبزیجاتی با عطرهای غیر معمول است که دنیای عطر را به هیجان می آورد! عرقیات گیاهی در بین بینی ها محبوب هستند که زمین بازی جدیدی برای ایجاد رنگ های بدیع و تازه پیدا می کنند. از باغ تا بطری، نت‌های گیاهی در عطرها، مشام ما را با طیف گسترده‌ای از رایحه‌ها خوشبو می‌کنند.

عطر و سبزیجات: روند جدید؟

روند بویایی در عطرسازی از دهه ۱۹۵۰ به طور قابل توجهی تکامل یافته است. برای چندین دهه و با توجه به تمایلات، الگوهای مصرف یا تغییرات عمده در جوامع ما، سازندگان عطر از زندگی روزمره ما الهام گرفته اند تا عرقیات شبیه به ما را ارائه دهند. رایحه های قدرتمند و شرقی دهه هشتاد جای خود را به عطرهای خوش طعم در قفسه عطاری ها داده است. این عطرها در طول ۲۰ سال گذشته خود را تحمیل کرده اند و با رایحه های پسرونده و آرامش بخش بینی ما را قلقلک می دهند. نت های میوه ای نیز در میان این عطرهای شیرین ظاهر می شوند. امروزه عطرسازی به سمت طبیعی بودن و طراوت بیشتر روی آورده است. و اگر بینی‌ها از قبل می‌دانند چگونه نت‌های گلی باغ‌هایمان را تصعید کنند، اکنون از غنای سبزیجات الهام گرفته‌اند.

عرقیات گیاهی: عطر به داخل کشور می رود توافقات موجود

اگر به نظر می رسد که این روند دنیای عطرسازی را تکان دهد، اولین بار نیست که عطر سبزیجات به ترکیبات دعوت می شود. با این حال، این نت‌ها تا آن زمان به لطف آکوردهای سبز، ایجاد شده توسط ترکیبی از مواد طبیعی و به طور خاص چندین مولکول مصنوعی، بازسازی می‌شدند. این مورد در مورد نخود فرنگی (که جنبه تازه و ترد آن توسط اسانس گالبانوم ایجاد می شود)، چغندر یا خیار است که نت های آبکی و تشنگی آن باعث لرزیدن ادوپرفیوم آلی می شود. بعضی از قسمت‌های میوه و سبزی‌ها مانند برگ گوجه‌فرنگی با نت‌های سبز و ترش، بدون اینکه قسمت گوشتی و آبدار آن منتقل شود، گاهی استفاده می‌شود.

الموندو
عطر زنانه جان ریچموند بلک متال

در این حرکت “سبز” و این جستجو برای تازگی و اصالت، فن آوری های استخراج جدید برای جذب عطر سبزیجات، به فرمول های عطر توسعه یافته است. Symrise، تامین کننده جهانی عطرها، طعم دهنده ها، مواد فعال آرایشی و مواد اولیه، فرآیند استخراج جدیدی به نام SymTrap ایجاد کرده است. هدف آن جذب ریز عناصر معطر سبزیجات (معطرترین آنها) است. این فناوری قادر به بازیابی مولکول های فرار با بالاترین غلظت از بخار مورد استفاده برای پخت سبزیجات است. سپس این آب از بخار خارج می شود تا به جای الکل وارد شود. به لطف این عمل، یک الکل گیاهی به دست می‌آید که دارای بو بسیار غلیظ است که اجازه می‌دهد پالت عطرساز گسترده شود. مارچوبه، کنگر فرنگی، گل کلم، پیاز یا تره فرنگی مواد جدیدی هستند که بویایی تا حد امکان طبیعی دارند.

این مواد سپس این امکان را فراهم می‌کنند که «بافت» را به یک ترکیب بیاورید یا جنبه‌های جدید مواد سنتی‌تر را تقویت کنید. امروزه، بسیاری از سبزیجات می توانند ترکیبات را معطر کنند. و هر کدام رنگ‌های متفاوت و تفاوت‌های ظریف شگفت‌انگیز، از خاکی تا شیرین، حتی پودری یا میوه‌ای را به همراه خواهند داشت. در اینجا چند ماده از باغ سبزی وجود دارد که ممکن است بینی شما را قلقلک دهد:

artichoke - استفاده از سبزیجات در عطرسازی

کنگر سلطنتی

کنگر فرنگی در واقع یک گل خار است که تبدیل به غذایی مورد استقبال پادشاهان و به ویژه لویی چهاردهم شد که تقریباً در هر وعده غذایی آن را می خورد! این سبزی حاوی سینارین است، ترکیبی که طعم شیرین کمی را که هنگام خوردن آن احساس می‌کنید، ارائه می‌کند. این ماده با جنبه های نرم و کرمی خود با ظاهری مخملی و نت های سبز عطرسازان را مجذوب خود می کند. می توان از آن برای برجسته کردن مواد کلاسیک تری مانند گل رز استفاده کرد که تونالیته های مشترکی با آن دارد. این گل غنا و نت گیاهی را به یک دسته گل می بخشد و می تواند در آب میوه های زنانه و مردانه استفاده شود.

الموندو
معرفی و بررسی دو عطر وتیور لانوین

leek - استفاده از سبزیجات در عطرسازی

تره فرنگی امیدوار کننده

تره فرنگی که بومی خاورمیانه و آسیاست، یکی از جالب ترین مواد در میان سبزیجات است. جوهر آن تن های بسیار سبز را با ظاهری شور و مرطوب نشان می دهد که یادآور جلبک ها و قارچ ها است. این می تواند تفاوت های ظریف جدیدی را در یک آکورد سرخس به ارمغان بیاورد یا با برجسته کردن جنبه های دریایی و معدنی، لحن های شگفت انگیزی را در شیپر ایجاد کند. حتی شگفت‌آورتر اینکه قدرت تره فرنگی با میوه‌های استوایی مانند انبه یا میوه‌های شور به خوبی می‌آید و بویایی واقعی را برای آنها به ارمغان می‌آورد.

onion - استفاده از سبزیجات در عطرسازی

پیاز شگفت انگیز

در اینجا یک عنصر وجود دارد که ما انتظار نداشتیم در عطر پیدا کنیم و هنوز! اگر بهترین دوست نفس شما نیست، پیاز می تواند به سرعت به متحد عطرهای شما تبدیل شود! در واقع، این ماده دارای رنگ‌های گوگردی با نت‌های تند و تند، و همچنین جنبه‌های شیرین یا اسیدی است. این ماده با آوردن فلفل و تسکین یک ترکیب را “تقویت” می کند. پیاز همچنین برای افزایش اسیدیته میوه های عجیب و غریب موثر است.

در یک فرمول سپس با لیچی یا گریپ فروت مرتبط می شود. این اجازه می دهد تا جنبه ای حسی، اما همچنین قدرت و “آبدار بودن” به ارمغان بیاورد.

carrot - استفاده از سبزیجات در عطرسازی

هویج پودر شده

در عطرسازی فعلا از دانه های هویج استفاده می شود. اینها تقطیر می شوند تا اسانسی با جنبه های پودری و مشک دار ارائه کنند. نت هویج همچنین به لطف دانه های آمبرت که ما را به یاد رنگ های نرم و کهربایی آن می اندازد، قابل بازسازی است. هویج آکوردهای گلی و پودری را در کنار میموزا یا بنفشه تقویت می کند. این ماده حتی در برخی موارد امکان جایگزینی عنبیه را که یک ماده خام کمیاب و گران قیمت است می دهد. اما هویج با آب‌های چوبی که طراوت خاصی را در آن تقطیر می‌کند، کاملاً می‌آید.

asparagus - استفاده از سبزیجات در عطرسازی

جنبه های متعدد مارچوبه

ستاره بشقاب های ما در بهار، مارچوبه نیز به آرامی اما مطمئناً راه خود را به ترکیبات ما باز می کند. این یک عنصر با مشخصات بویایی بسیار جالب است زیرا چندین جنبه را نشان می دهد. ما نت های سبز و نمکی پیدا می کنیم و برخی از افراد گاهی اوقات از جنبه “پوسته نان” صحبت می کنند. طعم فندقی آن نیز در نت های خاکی و پودری آن که گاهی یادآور گیاه پاتچولی است، بیان می شود. مارچوبه امکان مدرنیزه کردن آکوردهای گلی یا چوبی کلاسیک را فراهم می کند و می تواند جایگزین نت گالبانوم شود.

الموندو
عطر زنانه كاستوم نشنال سوپرگلاس 2021

 

fennel - استفاده از سبزیجات در عطرسازی

رازیانه با طعم انیسون

رازیانه یک سبزی شناخته شده و مورد توجه از زمان های قدیم است. طعم خاص بادیان را به دلیل اصالت و طراوت آن، علاقه مندان و عطرسازان را نیز مجذوب خود کرده است. برای استفاده از آن، دانه‌های رازیانه را تقطیر می‌کنند تا یک اسانس بسیار معطر به‌دست آید، که عمدتاً به دلیل خواص فراوان آن در گیاه درمانی استفاده می‌شود. این ماده همچنین این امکان را فراهم می کند که ترکیبات را با نت های انیسون، جنبه کاراملی و ته رنگ زیره سبز کنید.

cauliflower - استفاده از سبزیجات در عطرسازی

گل کلم گوسفندی

گل کلم گیاهی با رایحه خامه ای و تند است. همچنین برای جنبه های حیوانی اش که نت های قوی و مشک دار ایجاد می کند استفاده می شود. این ماده، جنبه های دانه خردل را نشان می دهد، اما همچنین یک جنبه اسیدی دارد که ما را به یاد واسابی می اندازد. با گل کلم، شکل جدیدی از لذیذ نمکی است که به بینی ما تقدیم می شود! به خوبی با آکوردهای شرقی ترکیب می شود، به خصوص با گردی نت های وانیل و کهربا و بعد جدیدی به آن ها می بخشد. در آب میوه های چوبی یا چرمی، تفاوت های ظریف بسیار خاکی یا دودی را متعادل می کند.

حالا که کمی بیشتر در مورد ارتباط عطر و سبزیجات می دانید، آیا خودتان را با این اسانس های غیر معمول معطر می کنید یا شک دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *