دانستنی های عطر

اعتیادهای بویایی شما چیست؟

این بوهای اعتیادآور که مغز ما را تحریک می کند

بوهای اعتیادآوری مانند بنزین یا قهوه وجود دارد که مغز ما را قلقلک می دهد، کشف کنید چرا و چگونه

دوست داشتن بوی تمیز لباس‌های شسته شده تازه، بوی خوش طعم کیک بیرون از فر و عطر تازه یک دسته گل، در نگاه اول کاملاً عادی به نظر می‌رسد. اما اینکه نتوانید جلوی خود را از بوییدن گلدان های چسب، بوییدن یک نشانگر دائمی یا تنفس خطرناک دود پمپ بنزین بگیرید، بسیار کمتر قابل تحسین است! پس چرا این بوهای خاص اعتیاد آور هستند؟ ما این لذت های کوچک بویایی را رمزگشایی می کنیم!

این بوهایی که ما را معتاد می کند

چسب معطر بادام

در دوران کودکی ما است که کتابخانه بویایی ما ساخته می شود. اینها همه بوهایی هستند که ضبط می کنیم و به ما به عنوان بزرگسالان آرامش می بخشند. در میان این بوهای اعتیاد آور که هنوز بعد از سالها بینی ما را قلقلک می دهد، بوی شیرین و لطیف برخی از چسب ها را می یابیم. آیا شما بخشی از آن نسل از بچه های مدرسه ای بودید که این کوزه کوچک را با رایحه مقاومت ناپذیرش استشمام کردند (و حتی گاهی سعی کردند طعم آن را بچشند)؟ اگر اینطور است، نگران نباشید، شما تنها نیستید!

این اعتیاد بویایی بیشتر از یک ایده بازاریابی مبتکرانه ناشی می شود: افزودن رایحه بادام در ترکیب محصول. بویی شیرین و آنچنان که باید باشد، همه دانش‌آموزان را معتاد می‌کند! این عطر بسیار قدرتمند است. بنابراین حتی اگر خیلی متمرکز نباشد، خیلی سریع به سوراخ بینی ما می رسد تا حس بویایی ما را برای مدت طولانی آغشته کند. و به همین دلیل است که برخی از مردم برای لحظه ای الهام به دوران کودکی خود در راهروهای مدرسه برمی گردند.

لذت گناه از هیدروکربن های معطر

بخار بنزین، عطر ماشین جدید یا رایحه یک خودکار نمدی… اگر در نگاه اول این رایحه ها چندان جذاب به نظر نمی رسند، بسیاری از ما به آنها علاقه خاصی داریم. این بوهای شیمیایی که بالقوه برای سلامتی مضر هستند، چگونه می توانند ما را معتاد کنند؟ ما باید مستقیماً به ترکیب این مواد نگاه کنیم. در میان همه مواد، هیدروکربن های معطر را پیدا می کنیم.

الموندو
عطر ادکلن آتلیه کلون وانیل اینسنسی

این مولکول‌های شیمیایی بوی شیرینی دارند و به همین دلیل به آن «آروماتیک» می‌گویند. بوهای منتشر شده توسط این حلال ها می تواند بوی میوه ای و تقریباً گلی را تداعی کند که ما را به یاد خاطرات کودکی می اندازد. به طور کلی این بنزن، نوعی هیدروکربن است که در پلاستیک یا بنزین یافت می شود، که ادراک بویایی ما را قلقلک می دهد. پس از استنشاق، سیستم عصبی ما را با ایجاد یک احساس خفیف سرخوشی موقت مهار می کند. برخی از تولیدکنندگان کارت بازاریابی بویایی را با اسپری های «بوی ماشین جدید» بازی می کنند تا ناخودآگاه شما را متقاعد کنند که خرید کنید! اما مراقب باشید زیرا این بوها در صورت قرار گرفتن مکرر یا طولانی مدت در معرض آنها خطرناک هستند.

قهوه افسون کننده

بوی قهوه که کمتر خطرناک است، اما به همان اندازه که جادوکننده است، یکی از آن بوهای اعتیادآور است. گاهی اوقات کافی است این رایحه مشخص را استشمام کنید تا احساس بهتری داشته باشید. محققان دانشگاه سئول در یک مطالعه علمی قدرت آرامش بخش بوی لوبیا بوداده را نشان دادند. نتیجه دراز مدت؟ کاهش استرس و بهبود خواب. رایحه قهوه آرام می شود در حالی که کافئین موجود در نوشیدنی گرانبها هیجان زده می شود! و به همین دلیل است که برخی از افراد طعم آن را دوست ندارند اما از عطر قدردانی می کنند. چیزی که در این بو خوشایند است نت های سوخته است، مانند بوی نان تست، که خاطرات بسیاری از اشتراک گذاری را در ناخودآگاه ما تداعی می کند. بنابراین عطر قهوه با احساسات مثبتی همراه است که به ما احساس خوبی می دهد.

الموندو
آیا بوی سفیدکننده به شما احساس آرامش می دهد؟

بوی باران در تابستان

کافی است به سادگی آن را تداعی کنید تا حمل شود. با این حال، دوست داشتن بوی باران تابستانی واقعاً منطقی نیست زیرا خود باران بویی ندارد! این رایحه شیرینی که ما استشمام می کنیم در واقع نتیجه یک واکنش شیمیایی بین آب و خاک و به طور خاص تر از برخورد اوزون، پتریکور و ژئوسمین است. اخم نکنید، خیلی ساده تر از چیزی است که به نظر می رسد!

درست قبل از طوفان گرما، جو مملو از ازن می شود. این ازن از تخلیه الکتریکی رعد و برق تولید می شود و توسط باد منتقل می شود. پتریکور (که در یونانی می‌توان آن را «خون سنگ‌ها» ترجمه کرد) یک مایع روغنی است که گیاهان در گرمای بسیار زیاد ترشح می‌کنند تا از دانه‌ها در برابر خشکسالی محافظت کنند. هنگامی که قطرات باران به زمین برخورد می کنند، این ماده را مانند یک آئروسل پراکنده می کنند تا این بوی مشخص پخش شود. در نهایت، ژئوسمین ماده ای است که توسط باکتری های خاصی موجود در خاک آزاد می شود. پس از تماس با باران، این باکتری ها “بیرون زده” می شوند و بوی خاک خیس را آشکار می کنند.

یک توضیح عصب شناسی

بنزین، قهوه، چسب یا زمین خیس، این بوهای اعتیادآور ما را مجذوب خود می کند. آنها این قدرت را دارند که ما را به خاطرات دور بازگردانند. اگر این عطرهای خاص برای ما اهمیت دارند، به این دلیل است که قدرت احساسی نسبتاً خارق‌العاده‌ای دارند. توضیح در مکانیسم های حس بویایی نهفته است. بوها مستقیماً با ناحیه ای که برای احساسات در مغز ما اختصاص داده شده است مواجه می شوند تا سپس به خاطر بسپارند و در نهایت هوشیار شوند. بنابراین حتی اگر خاطرات توسط تمام حواس ما شکل گرفته باشد، یک بوی خاص برای احیای کافی است.

الموندو
عطر ادکلن زنانه تیری موگلر آنجل نووا

آنها در سیستم عصبی ما

با این حال، همه این بوهای اعتیادآور برای همه خوشایند نیست. در واقع، همه ما گیرنده های بویایی متفاوتی داریم. برخی از مردم بوی رنگ یا لاک تازه را دوست خواهند داشت در حالی که برخی دیگر فقط با فکر کردن به آن احساس تهوع خواهند داشت! این بوها جذاب به نظر می رسند زیرا وقتی آنها را بو می کنیم، مغز ما مداری را فعال می کند که با لذت و پاداش مرتبط است. سپس سروتونین و دوپامین، هورمون های شادی را آزاد می کند. در دراز مدت، این بوها تبدیل به مواد بویایی واقعی پروست خواهند شد!

الهامات معطر

همه این رایحه ها عطرسازان را برای خلق عطر ترغیب می کنند. چالش در خلقت این است که ترکیب مناسب را پیدا کنید، ترکیبی که در شما یک احساس، یک خاطره ایجاد کند. به عنوان مثال در ادو پرفیوم وانیل، نت‌های کارامل، بادام و وانیل شیرینی مادر را برای برخی تداعی می‌کنند و عده‌ای رایحه‌های جشن رایحه آشپزخانه را با جوش و خروش کامل تداعی می‌کنند. این ایده رفاه، لحظات شاد و پیوند مادری مانند یک پیله معطر واقعی روی ما عمل می کند که حتی در بزرگسالی نیز به ما اطمینان می دهد.

ما همچنین عاشق عطر شگفت‌انگیز قهوه هستیم… آنقدر که آن را در یکی از ترکیبات خود ادغام کرده‌ایم. در کافه آلفرد، رایحه شیرین و تلخ لوبیا برشته با تضاد سبز و معطر ترکیب می شود تا شما را به یک فرار آرامش بخش برساند. اگر از طرفداران رایحه باران تابستانی هستید، مطمئناً بینی شما با نت های ippi patchouli clair قلقلک می دهد. این رایحه مرکباتی و آفتابی طراوت چوبی یک زمین خیس را منتقل می کند که به طرز ظریفی توسط یک عطر لذیذ و پرالین تقویت شده است.

و شما، اعتیادهای بویایی شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *