دانستنی های عطر

الکل در صنعت عطرسازی

الکل و عطر: تمام حقیقت!

الکل اغلب جزء اصلی ترکیبات عطر است: اما چرا و برای چه استفاده می شود؟

همانطور که ممکن است هنگام مطالعه برچسب عطر خود متوجه شده باشید، الکل اغلب جزء اصلی فرمول مورد علاقه شما است. اما برای چه استفاده می شود و واقعا از کجا می آید؟ آیا ترکیباتی وجود دارد که حاوی الکل نباشد؟ اینها برخی از سوالاتی است که در این مقاله بدون تابو به آنها پاسخ خواهیم داد تا واقعاً ارتباط بین الکل و عطر را درک کنید.

الکل، روی عنصر اصلی عطر خود زوم کنید عطرهای الکلی چیست؟

در عطرسازی انواع مختلفی از ترکیبات از جمله عطرهای الکلی وجود دارد. در این نوع عطر، ما از یک طرف کنسانتره خوشبو کننده را پیدا می کنیم، یعنی فرمول ایجاد شده از مواد معطر طبیعی و مصنوعی که هرم بویایی آب میوه را آشکار می کند، و همچنین الکلی که به عنوان پشتیبان عمل می کند. ماده معطر این ماده یک الکل اتیلیک است (همچنین اتانول نامیده می شود) زیرا یک ماده خنثی و بی بو است که در نتیجه رایحه های آشکار شده توسط کنسانتره بو را تغییر نمی دهد. یک رایحه الکلی بسته به نوع رایحه انتخابی (ادکلن، ادو تویلت، ادو پرفیوم، عطر…) بین ۷۰ تا ۹۲ درصد الکل است.

اغلب وجود آن در لیست مواد تشکیل دهنده نگران کننده است، با این حال الکل به دلیل خواصی که دارد یک ماده بسیار رایج در دنیای لوازم آرایشی است. در واقع، در آب قابل امتزاج، پایدار، بی رنگ و فرار است. فرمول عطرهای الکلی در صنعت ما به خصوص در غرب رایج ترین است. همچنین از زمانی که منشأ آن به قرن چهاردهم باز می گردد، پس از استفاده از تکیه گاه های روغنی یا چربی، جدیدترین است.

الموندو
معرفی عطر ادکلن هوگو بوس هوگو من 2021

الکل دناتوره شده، آن چیست؟

الکل استفاده شده در ترکیبات واقعا شبیه براندی یا ودکا نیست! این یکی بیشتر اوقات دناتوره می شود، به این معنی که برای مصرف نامناسب می شود. بله، اما چرا و چگونه؟ در اروپا مالیاتی وجود دارد، مالیات غیر مستقیم، که بر مصرف الکل و مشروبات الکلی وضع می شود. این مالیات به طور غیر مستقیم توسط مصرف کننده نهایی پرداخت می شود زیرا به قیمت فروش محصول حاوی الکل محاسبه می شود. دناتوره شدن اتانول به تولیدکنندگان این امکان را می دهد که از این مالیات غیر مستقیم اجتناب کنند، اما همچنین از انحراف غیرقانونی محصولات به عنوان نوشیدنی های الکلی جلوگیری کنند.

الکل به این ترتیب دناتوره می شود: ترکیبات شیمیایی مختلفی به آن اضافه می شود تا آن را “غیر قابل نوشیدن” کنند. اینها طعم آن (به طور کلی آن را بسیار تلخ می کند)، رنگ و حتی بوی آن را تغییر می دهد. بنابراین نوشیدن عطر خود به شدت منع می شود! با این حال، الکل دناتوره شده خواص خود را حفظ می کند و همیشه یک پشتیبان عالی برای کنسانتره عطر خواهد بود. بنابراین، گاهی اوقات عبارت “ALCOHOL DENAT” یا “SD ALCOHOL” (الکل دناتوره شده ویژه) را روی برچسب محصولات خود می بینید. همچنین می توان با افزودن یک ماده دناتوره کننده به طور مستقیم به ترکیب محصول، الکل را دناتوره کرد. ما ذکر “الکل” را در لیست INCI می یابیم، اما دناتوره شده است.

الکل موجود در عطرهای شما از کجا می آید؟

روش های مختلفی برای تولید الکل اتیلیک وجود دارد، اگرچه خواص نهایی آن یکسان است. راه اول ایجاد اتانول مصنوعی از طریق سنتز با ساخت مستقیم آن در آزمایشگاه است. همچنین می توان اتانول زیستی را بدست آورد که اتانول کشاورزی نیز نامیده می شود. برخلاف اتانول مصنوعی، منشا آن گیاهی است. به همین دلیل است که ما معمولاً این شکل از الکل را در عطرهای به اصطلاح طبیعی پیدا می کنیم. برای تهیه آن، قندها یا نشاسته از منابع مختلف گیاهی مانند میوه ها، نیشکر یا غلات تخمیر می شوند. پس از تخمیر، اتانول به‌دست‌آمده تقطیر می‌شود تا قبل از آبگیری، خالص شود تا تمام آب آن از بین برود. سپس دناتوره می شود.  ما از الکل طبیعی با منشا گیاهی که از چغندر ایجاد شده است استفاده می کنیم.

الموندو
برند ریگلر و عطر تابستانی جدیدش ویلا آمریکا ۲۲۰

چرا الکل در عطر وجود دارد؟

دلایل متعددی برای وجود اتیل الکل در عطر وجود دارد. اولین چیز این است که از الکل به عنوان پایه برای تقطیر عطر استفاده می شود. بنابراین ماده معطر در این اتانول رقیق می شود، که برای مثال در آب امکان پذیر نخواهد بود. در واقع الکل به عنوان یک حلال برای ترکیبات معطر سایر مواد موجود در فرمول عمل می کند. به این ترتیب کنسانتره عطر بدون آسیب رساندن به پوست، مدت بیشتری روی پوست باقی می ماند.

wines and spirits - الکل در صنعت عطرسازی

به لطف فرار بودن، اتانول خیلی سریع تبخیر می‌شود و به مواد معطری که روی پوست می‌نشینند و در طول ساعت‌ها نت‌های خود را پخش می‌کنند، می‌رسد. سپس در طول تبخیر یک حس واقعی از تازگی را نشان می دهد تا در نهایت پس از چند لحظه محو شود. یکی دیگر از مزایای الکل، و نه کم اهمیت، این است که اجازه می دهد تا عطر را به موقع حفظ کنید.

آیا عطر بدون الکل وجود دارد؟ انواع دیگر ترکیبات معطر

اگر امروزه عطرهای الکلی بیشترین استفاده را دارند، راه های دیگری نیز برای ساخت عطر بدون استفاده از الکل وجود دارد. عطرهای روغنی هستند که از روغن به عنوان تکیه گاه عطر استفاده می کنند

ntrate برای تهیه این نوع ترکیب می توان از روغن بادام شیرین، کنجد یا جوانه گندم استفاده کرد. با این حال، برخی از ترکیبات خوشبو با روغن قابل اختلاط نیستند. بنابراین لازم است که مواد محلول در این پایه کمی دمدمی مزاج تر پیدا شود. عطرهای دیگر می توانند موم یا کره هایی با منشاء گیاهی یا معدنی به عنوان پشتیبان داشته باشند. اینها عطرهای چرب هستند که گاهی اوقات “بتن” نامیده می شوند. در فرم جامد، آنها با لمس کوچک اعمال می شوند. اگرچه در حال حاضر بسیار نادر است، اما عطرهایی به شکل پودر وجود داشت که پایه آنها طلق بود. آنها در دوران رنسانس برای عطر زدن به کلاه گیس و صورت بسیار گسترده بودند.

الموندو
عطر الکساندر جی د مجستیک وانیلا

عطر بدون الکل، خلقت اجدادی

اگر عطر بدون الکل به دلایل بازاریابی دموکراتیک شود، نوعی ترکیب است که از سپیده دم وجود داشته است. خاستگاه آن به دوران باستان باز می گردد، با ظهور عطار، عطری غیر الکلی از هند و خاورمیانه. با تقطیر گیاهان (گیاهان، ادویه‌های آسیاب شده، گل‌ها…) و سپس افزودن اسانس‌های به‌دست‌آمده به یک اسانس اولیه، معمولاً چوب صندل، درست می‌شود، اگرچه امروزه بیشتر پارافین مایع است. عطار در غرب نادر است. این ماده به طور گسترده در خاورمیانه به خصوص توسط مسلمانان استفاده می شود زیرا حاوی الکل نیست، ماده ای که اسلام آن را ممنوع کرده است.

اکنون کمی بیشتر در مورد ارتباط بین عطر و الکل می دانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *