دانستنی های عطر

تاریخچه عطار و عطر اجدادی

 تاریخچه عطار، عطر اجدادی

منشا عطر به سپیده دم باز می گردد. عطار یکی از اولین اشکال عطری است که هزاران سال پیش به وجود آمد. عطار شاهد واقعی تاریخ عطرسازی، سنت اجدادی پر از رمز و راز را آشکار می کند. منشا این عطر غیر الکلی را که در هند بازخوانی شده و هنوز در خاورمیانه بسیار محبوب است، کشف کنید.

عطار، عطری تاریخی

عطار این عطر روغنی چیست؟

عطار عطری روغنی و بدون الکل است که منشاء آن هند و خاورمیانه است. از ریشه شناسی عربی، اصطلاح عطار (همچنین عطر، ایتار یا دیگر نوشته می شود) را می توان با «بو» ترجمه کرد. این کلمه خود مشتق شده از sugandha است، یک اصطلاح سانسکریت که به معنای “معطر” است. عطر هزاران سال پیش متولد شد، زمانی که اولین تمدن ها گیاهان، به ویژه گل ها و پوست چوب را در آب یا روغن خرد و سپس تزریق کردند.

به لطف اکتشافات متعدد، عطر به تدریج به استفاده از الکل روی آورده است. این ماده به عنوان یک حلال برای “حمل” مولکول های بویایی استفاده می شود. ساخت عطار نیازی به الکل ندارد. به طور سنتی با روغن گیاهی، معمولا روغن چوب صندل ایجاد می شود. بنابراین عطار عطری بسیار بی‌خطر و اغلب بسیار ماندگار است. یک قطره برای مومیایی کردن شما برای چند روز کافی است…

یک فرآیند ساخت هزار ساله

روش ساخت عطار که در هندو دق باپکا نامیده می شود، از زمان آغاز خود به سختی تکامل یافته است. در این فرآیند صنایع دستی از سکوهای مسی استفاده می شود که عطاری ها با چوب و فضولات گاو گرم می کنند! گلبرگ‌های گل (رز، گل یاس، یاس…)، ادویه‌ها یا براده‌های چوب را در دِق که نام آن است می‌ریزند، سپس با آب می‌پوشانند. پس از بسته شدن خمره، صنعتگران آن را با پنبه و خشت روی لبه های آن می پوشانند. این مخلوط نوعی مهر و موم ایجاد می کند که سفت می شود و هوا بند می شود. سپس آب را به جوش می آورند. به لطف یک میله بامبو، بخار مملو از بو در مخزن مس دیگری به نام باپکا رسوب می کند. این یکی حاوی روغن چوب صندل است. این روغن است که بخار اشباع شده با مولکول های خوشبو را “جذب” می کند.

الموندو
عطر ادکلن زنانه پاکو رابان لیدی میلیون فابولوس

این فرآیند می تواند حدود ده ساعت طول بکشد و اغلب برای چندین روز با گیاهان تازه تکرار می شود تا به غلظت مورد انتظار برسد. سپس عطار را برای چند روز یا حتی چند هفته در بطری‌های پوست شتر می‌گذارند تا تمام رطوبت آن تخلیه شود. برای حفظ رمز و راز، فرمول دقیق هر عطار مخفی نگه داشته می شود و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.

perfume middle east odors 1 - تاریخچه عطار و عطر اجدادی

از چپ به راست: ساخت گلاب در سلطان نشین عمان، غرفه های تند سوق استانبول و در نهایت مبخاره، عطر سوز سنتی.

موارد استفاده

همانطور که می بینید عطار یک محصول معطر انتخابی است. مردان نیز به اندازه زنان در خاورمیانه که قطره ای پشت گوش خود می ریزند، از آن استقبال می کنند. درست مانند عطرهای الکلی، عطارها می توانند انواع و اقسام نت ها را ایجاد کنند. فرمول‌های تند و تند وجود دارد که از زعفران، عود یا میخک تهیه می‌شود… اما عطاری‌های بسیار تازه‌تری نیز به لطف یاس، سیپریول یا خس خس وجود دارد.

اگر همیشه یا تقریباً همیشه مترادف با لذت بویایی بوده است، عطار از دیرباز در آیین های مذهبی برای ابراز ارادت به خدایان استفاده می شد. به عنوان نشانه ای از ثروت، اشراف هندی حتی پرده ها و ملحفه های خود را با عطار خس خس معطر می کردند تا زمانی که شب ها خیلی گرم بود، احساس خنکی بیشتری داشته باشند. از عطارها برای مقاصد درمانی نیز استفاده می‌شد، چنانکه نوشته‌های ابن سینا، فیلسوف و پزشک بزرگ ایرانی قرن دهم نشان می‌دهد.

الموندو
عطر ادکلن Atelier Vesper

خاستگاه عطار

وقتی صحبت از منشأ عطرها می شود، تمدن مصر پیشرو در ساخت عطر از گیاهان است. با این حال، هند نیز از دوران باستان پیوندهای بسیار نزدیکی با این جهان بویایی دارد. در واقع، کاوش‌های باستان‌شناسی انجام‌شده در دره سند، آثار بسیار ابتدایی را نشان داده است که قدمت آن‌ها به دوران بسیار دور بازمی‌گردد.

با این حال، تا قرن شانزدهم بود که هند به مهد ساخت عطار تبدیل شد. در زمان امپراتوری مغول است که عطار گسترش می یابد. اکبر، امپراتوری که از نسل چنگیزخان بود، فرهنگی مبتنی بر تهذیب و لذت را پایه گذاری کرد. او حتی وزارتخانه ای را تأسیس کرد که مسئول توسعه عطرهای بدن و طعم دهنده غذاها بود. امپراتور مقادیر نجومی عطار عود را بر بدن خود اعمال کرد و درها و مبلمان کاخ خود را با این ترکیبات گرانبها پوشاند. حتی گفته می‌شود که شهبانوها و ملکه‌ها هرگز عطاری گل رز خود را که در شیشه‌های کوچک به گردن آویخته بودند، ترک نمی‌کردند. در مواجهه با تقاضای فزاینده، تولید در شهر کاناوج در منطقه اوتار پرادش مستقر و توسعه می یابد.

عطار در زمان عطرسازی مدرن

اگر در غرب کمتر شناخته شده باشد، عطار در شرق به خصوص مسلمانان به دلیل عدم وجود الکل در فرمول آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از زمان امپراتوری مغول، عطار به پیشرفته ترین شکل عطر در هند و خاورمیانه تبدیل شده است. با این حال، از زمان ورود استعمارگران انگلیسی به هند، تقاضا به تدریج کاهش یافته است. بسیاری از هندی ها به تدریج به عطرهای وارداتی از غرب روی آوردند.

الموندو
نقد و بررسی عطر گوچی فلورا گورجس گاردنيا ٢٠٢٠

ترک این نوع عطر. علاوه بر این، عطار سنتی به دلیل کمیاب بودن و قیمت بالای چوب صندل در حال تکامل است. روغن چوب صندل اغلب با جایگزین هایی مانند پارافین مایع جایگزین می شود.

حتی امروزه نیز ساخت عطارهای واقعی در کنوج، در عصاره‌های خانوادگی که ۴۰۰ سال است به سختی تغییر کرده‌اند، انجام می‌شود. با این حال، برای نسل جدید که به دنبال عطر از اروپا و به ویژه از فرانسه هستند، کمتر جذاب است. در غرب، عطارهای لوکس شروع به جذب مشتریان خاص خود کرده است که به دنبال یک سبک زندگی شرقی خاص هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *