دانستنی های عطر

شعمدانی عطری لطیف و آندروژن

 شعمدانی: عطری لطیف و آندروژن

شمعدانی عطری گلدار، ملایم و لیمویی را نشان می دهد که در عطرهای مردانه بسیار استفاده می شود.

شمعدانی همانطور که رنگارنگ و معطر است، در بالکن های ما و همچنین در بطری های ما شکوفا می شود. این گیاه گلدار که اصالتاً آفریقایی است، بینی های بسیاری را فریب داده است که قدردان نت های تازه و گلگون آن هستند. از برگ ها و ساقه های آن اسانسی غنی از تضادها و تفاوت های ظریف استخراج می شود که هم در آب میوه های زنانه و هم در آب میوه های مردانه یافت می شود. بیایید برویم و این ماده را مانند هیچ چیز دیگری فتح کنیم.

منشا شمعدانی

تاریخ و گیاه شناسی

شمعدانی گیاهی علفی است که گلهای رنگی بسیار کمی تولید می کند. شاه بالکن ها و باغ های ما، رایج ترین گونه شمعدانی، پلارگونیوم است. بیش از ۴۰۰ نوع مختلف وجود دارد! آن که پنجره های ما را زینت می دهد واقعاً به خاطر عطرش شناخته نمی شود، حتی اگر گل هایش رایحه ای مطبوع پخش کنند. این روزات شمعدانی است که به آن پلارگونیوم گراولنز نیز می گویند که مورد توجه عطرسازان است. در واقع، حاوی یک اسانس گرانبها و بسیار معطر است. گل شمعدانی که در اصل اهل آفریقای جنوبی است، از تلاقی بین چندین گونه موجود در این کشور متولد شد. امروزه در بسیاری از مناطق مانند جزیره Reunion (ما از گونه “بوربون” صحبت می کنیم)، اما همچنین در چین، مراکش و عمدتا در مصر کشت می شود. با توجه به منشأ آن، جوهر آن دقیقاً همان بو و کیفیت یکسان را نخواهد داشت.

الموندو
عطر ادکلن مردانه آمواج باندلس 2021

جوهری با هزار فضیلت

شمعدانی مانند مریم گلی یا حتی اسطوخودوس گیاهی است که به دلیل خواص دارویی متعددش شناخته شده است. بنابراین، کشت گل شمعدانی روزات به طور گسترده ای توسعه یافته است تا به مقدار کمی اسانس گرانبهای موجود در برگ و ساقه این گیاه را تولید کند. این اسانس که در عطرسازی وجود دارد، به دلیل خواص درمانی متعددی که دارد به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. و اینگونه است که این ماده به دلیل اثرات ضد اسپاسم، ضد التهابی و ضد باکتریایی آن به یک عنصر ضروری در فیتوتراپی تبدیل شده است. گیاه دارویی فوق العاده از مشکلات گردش خون نیز جلوگیری می کند. به صورت محلی، از برگ آن اغلب برای درمان مشکلات پوستی مانند آکنه یا اگزما استفاده می شود.

استفاده از شمعدانی در عطرسازی

عطر این “رز دیگر”

شمعدانی در عطرسازی بسیار رایج است. برای این منظور، بینی ها اغلب اسانس خود را در فرمول عطرها ادغام می کنند. این اکسیر فوق‌العاده با خواص بویایی فوق‌العاده از تقطیر بخار برگ و ساقه گیاه گلدار به دست می‌آید. همچنین به لطف فرآیند استخراج با حلال های فرار، می توان گل شمعدانی را مطلق، حتی قدرتمندتر و مجلل تر ساخت. به این ترتیب تغییر شکل یافته، این گیاه عطری بسیار نزدیک به عطر ملکه گل ها نشان می دهد، از این رو به آن لقب «رز دیگر» داده شده است. بنابراین نت های آن خوب و واقعاً گل سرخ، با بوی لیمو و جنبه نعناع، ​​بسیار تازه هستند. عطر شمعدانی گرد، بسیار گلدار است و در عین حال ملایم و لطیف است. این علف لیمو را تداعی می کند و همچنین رایحه آبدار و عجیب لیچی را به صورت مصنوعی بازسازی می کند.

الموندو
عطر زنانه توني براكستون برث

مردانه ترین گیاهان عطری

برخلاف آنچه ما فکر می کنیم، و با وجود جنبه رز آن، رایحه گل شمعدانی بیشتر در ترکیبات مردانه ادغام شده است! اگر عطر گلی آن، در عین حال تازه و لطیف، زنان را اغوا می کند، یک عنصر ضروری در ایجاد آکورد سرخس است. این جنبه بویایی نمادین عطرسازی مردانه عموماً از ساختار نسبتاً دقیقی پیروی می کند. رزات شمعدانی در قلب بسیار گلی یافت می شود که با نت بالایی مرکبات و معطر (با ترنج و اسطوخودوس) و همچنین نت پایه چوبی تر به لطف خزه بلوط احاطه شده است. آکورد سرخس که مدت‌ها در محصولات بهداشتی مردانه استفاده می‌شود، واقعاً عطرهای مردانه را به وجود آورده است. عطرساز همچنین می تواند اسانس گل شمعدانی روزات را در فرمول های دیگر با بازی بر روی ظرافت های گیاهی آن ترکیب کند تا یک آکورد سبز لطیف و تازه ایجاد کند.

انجمن های بویایی شمعدانی

اسانس شمعدانی به لطف شیرینی گل، کمی آفتاب پرست بویایی است! با دمیدن عطر اسیدی خود با بسیاری از تن ها هماهنگ می شود. به لطف عطر گلدار خود، فرمول های شیپر را تازه می کند و چوبی ترین رایحه ها را تغییر می دهد. نت های لطیف آن نیز با جنبه های معطر و البته ترکیبات گلی ترکیب می شود. شمعدانی همچنین عطرهای شرقی را روشن می کند که در آن به خوبی با کهربا و وانیل همخوانی دارد. برخی از بینی ها از ترکیبات “فلورینتال” صحبت می کنند!

آیا رایحه گل شمعدانی و به طور خاص تر از اسانس گل شمعدانی روزات را می دانستید؟

الموندو
د نيو وانيلا پلانيفوليا ،توبروز ١٩٧٤اند پاپيروس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *