دانستنی های عطر

فرمولاسیون مجدد در عطرسازی چیست؟

فرمول مجدد عطرها: چه آینده ای برای میراث بویایی ما خواهد بود؟

در مواجهه با ممنوعیت استفاده از مواد بیشتر و بیشتر و دشواری در دستیابی به برخی مواد طبیعی، عطرسازان اغلب مجبور می شوند برخی از ترکیبات خود را اصلاح کنند. اما این واقعا به چه معناست؟ چگونه بینی این تغییرات را ایجاد می کند و مهمتر از همه، چه چیزی واقعاً برای میراث بویایی ما در خطر است؟ ما به شما چند پاسخ می دهیم.

فرمولاسیون مجدد در عطرسازی چیست؟

شناسنامه بویایی یک عطر در فرمول آن نهفته است. این در واقع لیستی از مواد موجود در عطر و دوز هر یک از این ترکیبات است. برای ایجاد یک ترکیب، بینی ها اولین فرمول را ایجاد می کنند که آزمایش می شود، اصلاح می شود، سپس قبل از تأیید اعتبار دوباره آزمایش می شود. پس از تشریح فرمول نهایی، در این لیست است که عطرسازان به تولید و عرضه عطر خود در مقیاس بزرگتر اقدام می کنند.

فرمول آن چیزی است که تضمین می کند که آب میوه همیشه بین دو بطری از یک اسانس یکسان است. اما گاهی اوقات، سازندگان عطر نیاز به فرمول مجدد یک ترکیب دارند. در این موارد، یک یا چند ماده باید تنظیم/حذف/تغییر شوند. فرمول مجدد اغلب شامل یک بررسی کلی از عطر است زیرا تمام مواد موجود در آن با یکدیگر تعامل دارند. فرمولاسیون مجدد گامی کلیدی برای یافتن تعادل بویایی جدید است.

چرا باید یک عطر دوباره فرموله شود؟

تاثیر مقررات

دلیل اصلی اینکه عطرسازها فرمول یک عطر را لمس می کنند، قوانین است. همه بازیگران صنعت عطر، از شرکت های بزرگ ترکیب کننده گرفته تا عطرسازان مستقل، از دستورالعمل های تحمیل شده توسط انجمن بین المللی عطر (IFRA) پیروی می کنند. این سازمان هر ساله بر اساس داده های علمی اصلاحات جدیدی را رونمایی می کند. بنابراین، IFRA استانداردهای جدیدی را منتشر می کند که باید رعایت شوند که استفاده از برخی مواد خام در عطرها را محدود یا حتی ممنوع می کند. این دستورالعمل ها برای تضمین ایمنی مصرف کنندگان از طریق محدود کردن آلرژن ها به عنوان مثال یا برای حفظ مواد طبیعی ایجاد شده اند. IFRA استفاده از مواد حیوانی را در دهه ۱۹۸۰ ممنوع کرد. اخیراً استفاده از خزه بلوط در نسخه طبیعی آن کاملاً ممنوع شده است که به عنوان بالقوه آلرژی زا در نظر گرفته شده است.

الموندو
عطر تروساردی ریفلسو بلو وایب لیمیتد ادیشن

مشکلات تامین

گاهی اوقات به دلیل کمبود یک عنصر، فرمول مجدد نیز ضروری است. بسیاری از عطرسازان بحران نعناع هندی را در اوایل دهه ۲۰۰۰ به یاد می آورند، که برخی را مجبور کرد که با عجله دوباره فرموله کنند زیرا نمی توانستند اسانس گرانبها را بدست آورند. یک بحران اقلیمی، اقتصادی یا حتی سیاسی می تواند به سرعت عرضه یک ماده را به خطر بیندازد. از این رو، چند سال پیش، باران شدید در شمال آفریقا، زمانی که خشکسالی در مصر عواقب سنگینی بر برداشت شمعدانی داشت، تولید بیگاراد نارنجی را ضعیف کرده بود. برای جلوگیری از چنین وضعیتی، تولیدکنندگان بیشتر و بیشتر مواد خام طبیعی به مدیریت منطقی محصولات و ذخایر خود روی می آورند.

فرمول مجدد یک عطر: تمرینی نه چندان ساده

پازل خلاقانه

برخلاف آنچه ممکن است فکر کنیم، حذف یک ماده و جایگزینی آن با جایگزینی با همان بو هنگام فرموله کردن مجدد عطر کافی نیست. این تمرین پیچیده تر است، به طوری که اکنون بخشی جدایی ناپذیر از تمرین بینی است. در طول فرمولاسیون مجدد، هدف بدست آوردن همان نتیجه با تغییر مواد است. چالش تغییر فرمول بدون تغییر بو است. علاوه بر این، فرمول مجدد نباید تأثیری بر هزینه نهایی کنسانتره داشته باشد. به عنوان مثال، جایگزینی برای لیلال، مولکولی با بوی زنبق که در سال ۲۰۱۵ توسط IFRA ممنوع شد، می تواند تا ۲ برابر بیشتر هزینه داشته باشد! بنابراین، فرمول بندی مجدد بیش از یک تغییر ساده، مستلزم تنظیم زیاد و شناخت پالت مواد تشکیل دهنده و خواص هر یک مانند پشت بینی شما است!

الموندو
معرفی عطر ادکلن برند چاپل فکتوری 2020

how to perfume candles - فرمولاسیون مجدد در عطرسازی چیست؟

 

مراحل فرمول بندی مجدد

به طور مشخص، زمانی که تشدید مقررات به تازگی منتشر شده است، شرکت های ترکیب، آنهایی که به طور کلی فرمول ها را در اختیار دارند، به برندها از الزام به ایجاد تغییرات هشدار می دهند. سپس عطرساز از آخرین فرمول عرضه شده در بازار به عنوان پایه استفاده می کند. اغلب، اولین گام جایگزینی ماده مشکل ساز با یک ماده دیگر است. اما شرط بندی بسیار خطرناک است زیرا هر ماده، طبیعی یا مصنوعی، ویژگی های خاص خود را دارد و زمان تبخیر خاصی دارد. اگر ماده جایگزین سریعتر یا کندتر تبخیر شود، تعادل بویایی عطر یکسان نخواهد بود. بنابراین یافتن یک ماده ۱۰۰٪ معادل تقریبا غیرممکن است.

سپس اغلب لازم است که فرمول به عنوان یک کل دوباره کار شود. هنگامی که یک عنصر باید از یک فرمول ناپدید شود، بینی تمام مولکول‌های بدبو و مجموعه‌های مختلف مواد را فهرست می‌کند که می‌تواند آن را قادر به بازسازی بوی مورد نظر کند. این کار پر دردسر می تواند چند ماه تا چند سال طول بکشد.

فرمول مجدد یک عطر: موضوعی تابو

از دهه ۱۹۸۰، زمانی که بیشتر نت‌های طبیعی حیوانات ناپدید شدند، فرمول‌بندی مجدد عطر ایجاد شد. برخی از آنها بیشتر و بیشتر رایج است. اما در ابتدا، به منظور رعایت سریع مقررات و جلوگیری از اختلالات بازاریابی، کار فرمول مجدد (بیش از حد) سریع انجام شد. مصرف کنندگان واقعاً دیگر نمی توانستند بوی عطر مورد علاقه خود را پیدا کنند، اعتماد به نفس خود را از دست دادند. این تغییرات هرگز واقعاً توسط مارک ها توضیح داده نشد و اغلب مشتریان را گیج می کرد. بنابراین فرمول بندی مجدد یک عطر یک موضوع تجاری حیاتی است زیرا حتی امروزه نیز این موضوع هنوز حساس است.

الموندو
عطر زنانه جولیت هز ا گان ماسک انفيزيبل 2020

این سوال از دیدگاه میراث بویایی ما نیز مطرح می شود. با تشدید مقررات و ناپدید شدن برخی از مواد خام، می‌توانیم تعجب کنیم که آیا عطرها در دهه‌ها به یک شکل ظاهر نمی‌شوند؟ تغییر فرمولاسیون همچنین ما را در مورد آینده کلاسیک های بزرگ عطرسازی شگفت زده می کند.

آیا از تمرین فرمولاسیون مجدد در عطرسازی خبر داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *