دانستنی های عطر

نحوه پردازش بوها توسط مغز

دانشمندان موسسه تحقیقات پزشکی فریدریش میشر (FMI ، بخشی از بنیاد تحقیقاتی Novartis) در حال کشف نحوه پردازش بوها توسط مغز هستند. همانطور که آنها در Nature گزارش می دهند ، بوها در مغز بویایی به گروه هایی طبقه بندی می شوند که توسط حالتهای فعالیت مجزا از مدارهای عصبی نشان داده می شوند. آنها با استفاده از روشهای نوری پیشرفته دریافتند که تغییرات تدریجی بوها باعث تغییر ناگهانی بین الگوهای فعالیت عصبی می شود. این یافته ها بینش اساسی در مورد مکانیسم های پردازش اطلاعات مغز ارائه می دهد.

یک سومیلی در تشخیص عطر آهک ، هلو و زردآلو ، اشاره دارچین و سرو ، یا نت های توت سیاه و گیلاس در دسته ای از شراب خوب مشکلی ندارد. برای کسانی که بینی کمتری دارند ، تشخیص چنین تفاوت های ظریفی دشوار است. با این حال ، در عین حال ، سومی ها بوی زمینه نسبتاً ضعیفی مانند عطر را درک نمی کنند. این به این دلیل است که از سیل ورودی های حسی ، مغز انسان اطلاعات خاصی را استخراج می کند و محرک های غیر ضروری را به نمایش می گذارد تا درک کاملاً مشخصی را ایجاد کند. این نقطه شروع مطالعه گروهی از محققان FMI به رهبری راینر فردریش بود که در آخرین شماره Nature منتشر شده است.

نحوه پردازش بوها توسط مغز 2 - نحوه پردازش بوها توسط مغز

نمایش مجزا از بوهای مشابه

گروه راینر فردریش بررسی کرد که چگونه مغز واکنش نشان می دهد وقتی بوی به تدریج متغیر می شود. این شامل تغییر غلظت یک بوی معین یا “تبدیل” یک بو به بوی مشابه دیگر است. آنها فعالیت سلول ها را در مدارهای عصبی پیاز بویایی ، اولین مرکز برای پردازش اطلاعات بویایی در مغز مشاهده کردند. در آزمایشات گورخرماهی ، متخصصان عصبی FMI نشان دادند که الگوهای فعالیت عصبی تا حد زیادی نسبت به تغییرات غلظت بو حساس نیستند. اما وقتی بوی خود تغییر کرد ، وضعیت کاملاً متفاوت بود: در ابتدا ، تغییر در هویت مولکولی یک بو تأثیر کمی داشت ، اما در یک نقطه خاص ، الگوی فعالیت تغییر کرد و نمای جدیدی از بو ایجاد کرد. در این انتقال ناگهانی ، نورونهای خاصی غیرفعال و برخی دیگر فعال شدند. بنابراین الگوی فعالیت عصبی بوی را به شیوه ای مجزا نشان می دهد. محققان به این نتیجه رسیدند که در پیاز بویایی ، بوهای مختلف به طور خاص طبقه بندی شده و با وضعیت فعالیت شبکه عصبی به وضوح مشخص شده است. این نتایج تجربی از مدل های نظری پشتیبانی می کند که متخصصان مغز و اعصاب مدتی است به دنبال تأیید آن هستند.

الموندو
آینده دیجیتال عطر

نورونها و مدارهای مغز باید یک عمل تعادل پیچیده را انجام دهند: علاوه بر اینکه می توانند تغییرات حداقلی در ورودی حسی را تشخیص دهند ، لازم است آنچه مهم نیست را نادیده بگیرند. ما باید نت آهک موجود در شراب را تشخیص دهیم اما عطری را که شخصی که در کنار ما در مراسم مزه شراب می نشیند ، نادیده بگیریم. بنابراین متخصصان مغز و اعصاب فرض کرده اند که ورودی های حسی در محدوده خاصی طبقه بندی شده و به همان شیوه پردازش می شوند.

نحوه پردازش بوها توسط مغز 3 - نحوه پردازش بوها توسط مغز

 با این حال ، این بدان معناست که حداقل تغییر در فعالیت سلول های حسی در صورت فراتر رفتن از محدوده تعریف شده می تواند ناگهان منجر به طبقه بندی متفاوتی شود. این موضوع اکنون توسط گروه فردریش به منظور نمایش بو نشان داده شده است. اما همین اصل ممکن است در سایر فرآیندهای مغزی نیز کاربرد داشته باشد – به عنوان مثال ، هنگام تصمیم گیری.

در اینجا نیز ، یک آیتم کوچک اطلاعات اضافی یا یک تصور بیشتر ممکن است اغلب همه آن چیزی باشد که ما برای تغییر نظرمان نیاز داریم. راینر فردریش ، سرپرست گروه FMI ، می گوید: “ما معتقدیم که طبقه بندی جداگانه بوها توسط مدارهای عصبی نشان دهنده یک استراتژی اساسی پردازش اطلاعات است که احتمالاً برای سایر عملکردهای مغز نیز مناسب است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *