دانستنی های عطر

گلسنگ یک عطر پیچیده

گلسنگ، یک عطر پیچیده

گلسنگ یک عنصر کلیدی در پالت عطرسازان است. رایحه پیچیده آن در بسیاری از ترکیبات، از بهترین کلاسیک ها تا محرمانه ترین آب میوه ها استفاده شده است. جنبه های معطر چندگانه این ماده خام هنوز هم جذاب است، حتی اگر چندین سال است که مورد توجه نظارتی قرار گرفته است. بیایید با هم تمام رازهای این عطر خاص را کشف کنیم.

ریشه های خزه بلوط

دیدار یک جلبک و یک قارچ

چیزی که معمولا در عطرسازی به آن خزه بلوط می گویند در واقع گلسنگ است. این ماده گیاهی زنده حاصل تلاقی قارچ و جلبک است. این گلسنگ که بومی بالکان و مقدونیه است، روی شاخه ها و قسمت شمالی تنه درختان لانه می کند و به خوبی از آفتاب محافظت می شود. بنابراین در جنگل، در محیطی دور از تمدن و آلودگی آشکار می شود. همانطور که از نامش پیداست، خزه بلوط روی درختان بلوط رشد می کند… اما نه تنها! همچنین می توان آن را در گونه های دیگر مانند بید، زبان گنجشک، صنوبر و حتی برخی از درختان میوه یافت. گلسنگ گرانبها در زمستان و بهار با دست جمع آوری می شود تا در صنایع آرایشی و بهداشتی و عطرسازی استفاده شود.

ماده ای هزار ساله

اولین استفاده از خزه بلوط به مصر باستان برمی گردد. در واقع، گلسنگ قبلاً برای مومیایی کردن و پر کردن مومیایی ها برداشت شده بود. افسانه ها می گویند که فراتر از ویژگی های نگهدارنده باورنکردنی آن، به فرد متوفی اجازه می داد سریعتر به ابدیت دست یابد. چند صد سال بعد، در دوره رنسانس، خزه بلوط در مراسم زیبایی یا حداقل در استتار استفاده می شد! خزه های پودر شده، کلاه گیس ها و موهایی را معطر می کردند که به ندرت شسته می شدند. همچنین به عنوان یک گلوله پرنده قوی عمل می کند. اگر رایحه آن بوهای نامطبوع را پنهان می کند، از خواص درمانی آن نیز استقبال گسترده ای می شود. خزه بلوط در جوشانده، کاتاپلاسم یا دم کرده، معده درد، بیماری های تنفسی و حتی زخم ها را ضد عفونی می کند. نه کمتر!

الموندو
ساعت زنگ دار معطر سیتیزن 2021

Oakmoss & perfumery: داستانی از عشق و آشفتگی

شروع های امیدوار کننده

ورود خزه بلوط به عطرسازی به اواخر قرن نوزدهم باز می گردد، زمانی که شیمی سنتز دموکراتیک شد و فرآیندهای استخراج به کمال رسید. بنابراین عطاری ها موفق به تولید مطلق خزه بلوط می شوند، ماده ای بسیار قدرتمند که از استخراج با حلال های فرار گلسنگ به دست می آید. این تکنیک امکان تحویل یک بتن، نوعی خمیر غلیظ و بسیار معطر را فراهم می کند که سپس با الکل شسته می شود تا به حالت مطلق برسد. برای تولید ۱ کیلو گلسنگ باید حداقل ۱۰۰ کیلو گلسنگ جمع آوری کرد! خزه بلوط که به دلیل قدرت تثبیت فوق العاده اش استفاده می شود، به خاطر ظرافت های غنی و عمیقش بینی ها را نیز مورد توجه قرار می دهد.

ما آن را از سال ۱۸۵۰ در Eau de Chypre، ساخته شده از خانه Guerlain پیدا می کنیم. اما این عطرساز نابغه فرانسوا کوتی است که با Chypre، یکی از اولین عطرهای «جریان اصلی»، که در سال ۱۹۱۷ عرضه شد، شهرت اوک موس را خواهد ساخت. ، یاس، خزه بلوط، نعناع هندی و سیست لابدانوم. در مسیر خود، این عطر راه را برای خلاقیت های جدیدی هموار می کند که شامل خزه بلوط می شود و خانواده بویایی جدیدی را به خودی خود ایجاد می کند.

غنای بویایی خزه بلوط

چیزی که ممکن است یک موضوع ساده با نت های گیاهی به نظر برسد، خود را به روشی بسیار پیچیده تر برای بینی ما نشان می دهد! Oakmoss absolute ابتدا تناژهای سبز می دهد، درست است، با نت های قوی رطوبت، تقریباً شور. بوی زیر درختان، قارچ، جلبک دریایی و گاهی اوقات حتی کپک را تداعی می کند. نه خیلی “سکسی” در ابتدا، ما به شما اجازه می دهیم.

الموندو
معرفی عطر ادکلن اترو مدل پالایز جامایز

با این حال، این ماده نیز بسیار گرم و حسی با جنبه دودی و خاکی، بسیار سرسخت است. ستاره شیپر، همچنین آکوردهای سرخس را با ظرافت های چوبی و دریایی خود روشن می کند. این ماده نسبتاً آسانی است که به خوبی با مواد مختلف ترکیب می شود. به عنوان مثال می توان آن را با مرکبات برای تازگی ترکیب کرد. همچنین، به طور هماهنگ با رایحه‌های گلی ترکیب می‌شود که به آن عمق می‌بخشد، اما خود را به عطرهای شرقی بیشتری دعوت می‌کند تا شدت و حس بسیار را آشکار کند.

مقررات و جایگزینی

حدود پانزده سال است که خزه بلوط قوانین اروپایی را به هم زده است. استفاده از آن در واقع به شدت توسط IFRA، سازمانی که کل صنعت عطر را تنظیم می کند، تنظیم می شود. دلیل: مواد حساسیت زا موجود در خزه بلوط است که ۲۰ درصد جمعیت کم و بیش به آن حساس هستند. از آن زمان، عطرسازان مجبور به یافتن جایگزین هایی برای این ماده گرانبها شدند. یک مولکول مصنوعی با نام شیرین اورنیل ساخته شده است. برخی دیگر به استفاده از فوم طبیعی ادامه می دهند و آن را فیلتر می کنند تا مولکول های آلرژی زا را از بین ببرند. اما نتیجه بویایی کاملاً مشابه نسخه اصلی نیست. آخرین روش محبوب بازگشت (دوباره) به گیاه پاتچولی است که می تواند پیچیدگی خزه بلوط را، بسته به دوز آن در یک ترکیب، تداعی کند.

رایحه غنی و قدرتمند این ماده خام پیچیده، برخی از خلاقیت های ما را با تفاوت های ظریف پاییزی خود روشن می کند.

الموندو
عطر زنانه بلاژیو د پارفوم 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *