Adidas Logo 1967 present 700x394 3 - برند آدیداس

نام برند : آدیداس
کشور : ایالات متحده
محور فعالیت : مد ورزشی
شرکت مادر : کوتی

آدیداس یک برند کفش و لباس ورزشی آلمانی است که در سال ۱۹۴۸ توسط آدولف «آدی» داسلر تأسیس شد. نام این شرکت در واقع ترکیبی از «Adi» و «Dassler» است، هر چند به عنوان مخفف «All Day I Dream About Sport» «هر روز به ورزش فکر می کنم» معروف است.

لوگوی(آرم) مشخص سه میله ای این شرکت که اکثر لباس و اجناس آنها را تزئین می کند، در ابتدا توسط یک شرکت پوشاک فنلاندی به نام Karhu Sports استفاده می شد. آدیداس در سال ۱۹۵۱ این آرم را از Karhu خریداری کرد.

علاقه آدولف داسلر به تولید کفش ورزشی  با بازگشتش از جنگ جهانی اول شروع شد. برادران داسلر تولید کفش را از کار لباسشویی مادرشان شروع کردند. این کفش ها برای اولین بار در یک مسابقه المپیک در سال ۱۹۲۸ مورد استفاده قرار گرفتند، و اولین کفش های ورزشی بودند که دارای گل میخ و میخ بودند. لینا رادبسکر رقیب ۸۰۰ متر زنان اولین ورزشکاری بود که در این کفش ها موفق به کسب مدال طلا شد. در سال ۱۹۳۶ ، برادران داسلر نمونه ها را به المپیک ۱۹۳۶ در برلین پیش بردند، جایی که آنها جسی اوونز ، ورزشکار آمریکایی را متقاعد کردند که این کفش ها را امتحان کند. این در حقیقت، نشان دهنده اولین حمایت مالی ورزشی از یک ورزشکار آفریقایی – آمریکایی است. چهار مدال طلای اوونز از المپیک ۱۹۳۶ شهرت این شرکت را بسیار بالا برد، و ورزشکاران در سراسر جهان درخواست یک جفت کفش از کفش های برادران داسلر را داشتند.

برادران داسلر پس از جنگ جهانی دوم با همدیگر مشاجره کردند. آدولف و رادولف کارخانه کفش برادران داسلر را منحل کردند و از هم جدا شدند، و هر کدام برای تشکیل شرکت های رقابتی کفش به کار خود ادامه دادند. برادر رادولف شرکت کفش ورزشی پوما (Puma) را تاسیس کرد، که در هرزوجنوراچ هم قرار دارد، جایی که آدولف داسلر آدیداس را در سال ۱۹۴۹ به عنوان یک شرکت در آن ثبت کرد.

شهرت آدیداس به عنوان یک تولید کننده کفش در طی سال ها گسترش یافت چون این شرکت کفش، باعث برنده شدن ورزشکاران و چندین تیم ورزشی در پیروزی های مهمی از قبیل پیروزی جام جهانی ۱۹۵۴ آلمان مقابل مجارستان شد، که امروز با عنوان “معجزه برن” شناخته می شود. این بازی اولین بازی بود که بازیکنان کفش های ورزشی را با گل میخ های قابل جابجایی می پوشیدند. این شرکت تولید کفش نه تنها برای پیست مسابقه و زمین یا فوتبال شروع به ساخت کفش کرد، بلکه برای تنیس، گلف، چکمه های بوکس برای محمد علی و کفش برای سایر ورزش ها را نیز آغاز کرد. این شرکت حتی به درخواست ورزشکارانی که لباس گشاد ابریشمی می خواستند تا در رختکن بپوشند، یک «کفش دوش» اولیه تولید کرد. برخی از شرکتهایی دارای ماندگارترین سبک ها – سامبا، آدیلیت، سوپراستار – ۴۰ سال یا بیشتر است که در حال تولید هستند.

آدیداس تولید لباس ورزشی را از سال ۱۹۶۰ آغاز کرد و در سال ۱۹۶۳ تجهیزات ورزشی از جمله توپ فوتبال را به محصولات خود اضافه کرد. از سال ۱۹۷۰، توپ رسمی در همه مسابقات مهم فوتبال ، توپی با مارک آدیداس بوده است.

بنیانگذار آدولف داسلر در سال ۱۹۷۸ درگذشت، اما این شرکت تحت رهبری همسرش کتی و پسرش هورست ادامه یافت. هورست در سال ۱۹۸۷ به طور ناگهانی درگذشت. آدیداس AG در سال ۱۹۸۹ رسما به یک شرکت بزرگ سهامی تبدیل شد و در همان سال، این شرکت توسط تاجر فرانسوی به نام برنارد تاپی خریداری شد. بعدا در سال ۱۹۹۳ به رابرت لوئیس – دریفوس فروخته شد. آدیداس تحت رهبری دریفوس، با مالکیت و فروش چندین شرکت تفریحی و ورزشی گسترش یافت. آدیداس مارک Reebok را در سال ۲۰۰۶ به دست آورد. امروزه، Adidas AG محصولاتی را تحت برندهای Adidas ، Reebook ، Taylor-Made Adidas Golf Comapny و Rockport ارائه می دهد.

در سال ۱۹۸۵آدیداس برای تولید یک لاین سری از عطرها با Coty (کاتی) همکاری کرد. آنها موفقیت خاصی را در بازار مردانه کسب کردند، و امروزه عطرها و محصولات مراقبت از بدن در بیش از ۸۲ کشور جهان با نام تجاری آدیداس به بازار عرضه می شوند. عطرهای مردانه و زنانه اغلب با یک اسم ورزشی و طراحی بطری نشان داده می شوند.طراح آدیداس در پایه عطر ما ۷۱ رایحه دارد. اولین مورد در سال ۱۹۹۰ و جدیدترین آن از سال ۲۰۱۹ ساخته شده است.

عطرهای آدیداس با همکاری عطر فروشان اورسولا وندل، الن استوری، ژان – پیر ماری، مارتین پالیکس، ناتالی لورسون، ژان – پیر بتهوارت، ژاکوس هوکلیر، فیلیپ بوستون، بنویست لاپوزا، کوئست، سابین د تسارارنر، هری فریمانت، فیلیپ راکس، مائوریس راسل، الیویر پسکوکس، هرنان فیگولی، کارین بوین ساخته شدند.