دانستنی های عطر

عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

در حالی که بسیاری از آمریکایی ها خوشبو بزرگ می شوند و همان عطروالدین خود، یا عطر هر یک از اعضای خانواده خود و یا عطر دیگری را که برای آنها خریداری شده است را استفاده میکنند، امروز برخی از این افراد به دنبال عطری منحصر به فرد، متفاوت و جسورانه هستند. در طول ۳۰ سال گذشته، گزینه های زیادی در قالب یک مدرسه عطر جدید آمریکایی برای آنها به وجود آمده است. مدرسه ای که بار سنگین سنت عطر کلاسیک را ندارد. اما بوی آن جنبش چیست؟

عطر آمریکایی چیست؟

همانطور که وبلاگ نویس ClaireV در مورد یک روند جدید طراحی عطر در سراسر جهان بیان می کند: artisan ” niche” محصولی جدید است. اما ممکن است اکنون به ویژه در آمریکا به به دلیل “جسارت ایده اصلی و کاملاً غیرتجاری” که عطرهای آمریکایی قادر به ایجاد آن هستند، به این شکل باشد. آن را از دیو کرن، بنیانگذار فروشگاه خرده فروشی با نام تجاری عطرهای آمریکایی، می توانید تهیه کنید.

فروشگاه عطرهای آمریکایی در لوئیزویل ، کنتاکی - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

فروشگاه عطرهای آمریکایی در لوئیزویل ، کنتاکی

کرن در مورد دوره قبل از افتتاح فروشگاه خود در لوئیزویل، کنتاکی می گوید: “در حالی که به فکر راه هایی برای شرکت در جامعه عطر بودم، و نمونه هایی بویژه از صنعتگران آمریکایی بو می کردم. وی ادامه داد:

 من همیشه به طراحی عطرهای هندی دست می یافتم و می فهمیدم که این نمونه متفاوت است. فکر نمی کردم لوئیزویل از فروشگاهی که نمونه های لوکس می فروشد پشتیبانی کند. آنها باید با صنعتگر ارتباط برقرار می کردند.

به طور کامل نمی توان گفت که برخی از عناصر منحصر به فرد به طرز بو کردن آن ها بستگی دارند که آنها را به عنوان عنصری خاص معرفی می کند. بنابراین، پاسخ به این سوال که چه چیزی عطرهای “آمریکایی” را می سازد، بایدپاسخ را در نگرش، الهامات و انگیزه های سازندگان آنها جستجو کرد. جان پگ، بنیانگذار خانه نفت سفید می گوید:

من فکر می کنم که” سبک “های رایج عطر را می توان در ارتباط با نحوه آموزش عطرساز تشخیص داد. من خودآموز هستم ، بنابراین هر چیزی که من طراحی می کنم محصولی جانبی از مسیری اصلی است که می خواهم در آن قدم بگذارم. هر چیزی (نه فقط عطر) که توسط آمریکایی ها ساخته شده باشد ، معمولاً بزرگ و جسورانه است، بنابراین گمان می کنم بیشتر مسیر من را می توان به این شکل توصیف کرد.

عطر و ادکلن آمریکایی ها چیست؟

جنبش عطر مدرن از حدود ۲۰ سال پیش با جدیت شروع شد ، اما به این معنی نیست که قبلاً در آمریکا عطرهای تبلیغاتی وجود نداشته است. شرکتی که به Casswell و Massey تبدیل شد توسط یک مهاجر اسکاتلندی در نیویورک، Rhode Island در سال ۱۷۵۲ تاسیس شد. Florida Water که توسط روبرت موری، عطرساز نیویورک سیتی ایجاد شده است، از ابتدای تأسیس آن در سال ۱۸۰۸ یکی از اصلی ترین موارد بوده است.

الموندو
عطر زنانه ايسي سترايك د نوتس لاوینیا

اما به دلیل بسیاری از عوامل – به ویژه ، عصر “راحتی مصرف کننده” در خرده فروشی که بیشتر قرن بیستم به طول انجامید – عطر صنعتگر مدتی از مد افتاد. سپس ، در همان ابتدا ، یک جنبش DIY در بروکلین، شیکاگو و سایر شهرها پدید آمد. جنبش DIY در کلیه صنایع دستی به ایجاد شرکتهای خاص انگیزه بخشید. دیوید ست مولتز، بنیانگذار D.S. و Durga می گوید:

با قدرت گرفتن توسط اصطلاحات DIY و آشکار کردن آثاری مانند” Essence and Alchemy “توسط مندی آفتل،” مردم تصمیم گرفتند بدانند که چگونه عطر و ادکلن ساخته می شود ونمونه های کوچک به شکلی کاملاً مردمی شروع به ظهور کردند.

“بعضی از شرکتها مانند شرکت ما تأثیر بسیار کمی از عطرهای فرانسه گرفتند. ما بیشتر علاقه مند به محصولات باستانی، داستانی و گیاهان آمریکایی بودیم. ” برنامه های موجود در معرفی عطر و ادبیات فرانسه با استفاده از وبلاگ های صمیمی و حساب های رسانه ای اجتماعی، سلیقه های خود را در یک بازار سیل زده حک کرده اند. آنها متوجه شده اند که ارتباطات شخصی با طرفدارانشان وسیله ای ارزشمند برای تبلیغ مارک های جوان است.

کرن می گوید:

آنچه که عطرهای آمریکایی ارائه می دهند ، اصالت دارد – آنها می دانند که عامه مردم از وجود یک آزمایشگاه برای محصولات خسته شده اند و به دنبال هنر واقعی هستند. عطر آمریکایی از افرادی تشکیل شده است که سعی می کنند صدای جدید را به شکلی ثابت پیدا کنند، در حالی که دیگران در کنار آنها کار نمی کنند.

مانند یک هنرمند یا یک نوازنده، تمایل به کمال وجود دارد. با رعایت روشی که آمریکایی ها اغلب کشور خود را تبدیل به کشوری عاشقانه می کنند، می توان گفت که عطرهای آمریکایی در حال تغییر هستند. اما این تغییر تنها خاصیت متمایز آنها نیست.

عطر آمریکایی - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی
وقتی اولین بار فروشگاه عطرهای آمریکایی افتتاح شد، ۶۰ تا ۷۰ درصد از سهام آنها شامل عطرهایی بود که توسط زنان طراحی شده بود، واقعیتی که کرن می گوید، اتفاقی است اما شگفت آور است. سارا هوروویتس، داون اسپنسر هورویتز، دایان سنت کلر و چارنا ایتیر تنها چند نمونه از زنانی هستند که این موفقیت را کسب کردند و به عنوان صنعتگران آمریکایی شناخته شده اند.  احتمالاً نمی توان وسعت و عمق رایحه های آمریکایی را درک کرد بدون اینکه ابتدا از بینی خود برای استشمام بعضی از نمونه ها استفاده کرد. در اینجا انتخاب هایی وجود دارد که به وضوح جنبه ای از میراث ملی آنها را نشان می دهد.

الموندو
عطر زنانه نینا ریچی نینا سولیل

Cowboy Grass - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکاییکابوی گراس-دی اس اند دورگا

Cowboy Grass – D.S. Durga - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

Cowboy Grass – D.S. Durga 1 - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

دی اس اند دورگا مواد اولیه وتیور را برای ترکیب کردن نت های یونجه، رایحه ی مزرعه های چرمی، رایحه ای ازگرد و غبار در حال چرخش مریم گلی استفاده کرد. عصر گاوچرانها و افراد غیرقانونی معروف به “مرز آمریکایی” یا – همانطور که فیلم و رسانه آن را توصیف کرده اند  “غرب وحشی” فقط حدود ۳۰ سال به طول انجامید. با این وجود این دوره متمایز از تاریخ آمریکا، از آن زمان تصورات فیلمسازان، مستندسازان و حتی عطرهای تبلیغاتی را به خود جلب کرده است.
من کابوی گراس را اثری کاملاً عاشقانه نمی خوانم، و همانطور که هر مورخ مشتاق است که خاطرنشان کند، دوره ای که بر اساس آن پایه گذاری شده، بیش از حد عاشقانه نبود. خود گاوچرانها در دورانی زندگی می کردند که پزشکی به اندازه آنچه در سالهای بعد دیده می شد پیشرفت نکرده بود. این یک زمان واقعاً تاریک در تاریخ آمریکا بود. هنگامی که چمنزارهای سبز و گل های یونجه شیرین از خاطرات Old West فروکش می کنند، ما را به گرفتگی غبار آلود و خاکی واگذار می کند. این تنها کار D.S. & Durga نیست که قصد دارد بوی منظره آمریکایی را به خود جلب کند.

نورون اسلامبرهووس - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

نورون – اسلامبرهووس

نورون اسلامبرهووس 1 - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

Norne Slumberhouse for women and men - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

برخی می گویند استفاده کردن از نورن مانند حس استفاده ازرایحه ی درخت کریسمس است، اما فکر می کنم حسی فراتر برای آن وجود داشته باشد. این عطر کاملاً از رزین مطلق درخت مخروطی و گیاهان جنگلی ساخته شده است. من تعجب نخواهم کرد اگر بسیاری از این مواد در آمریکای شمالی تولید شده باشند، زیرا “terroir” آنها آشکارا-شمال غربی را نشان می دهد.

نورن مشخصه بارز دسته بندی رایحه “جنگل فانتزی” است. این مشخصه کاملاً قانع کننده است، اما این کیفیت تاریک ،به رایحه ای اشاره دارد که آن را از “پیاده روی بوکولیک در یک جنگل اورگان” به “بوی اپیزود گمشده Twin Peaks” در یک جنگ تحریک آمیز با بوی از تعفن می فرستد. هم نورن و هم توین پیکز داستان های “آمریکای عجیب” را روایت می کنند. یکی داستانی بلند روی صفحه و دیگر ی، در یک بطری.

Yesterday Haze Imaginary Authors for women and men - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

یستردی هیز – نویسندگان خیالی

o.94217 - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

o.94226 - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

این خانه همیشه در نسخه های خود شامل “نت های خیالی” است، جنبه ای از عطر که به مفهوم جدید این برند اعتبار می بخشد. در این نسخه، انجیر، آجیل و نت های خامه ای بر روی پایه ای از نت های گرم قرار گرفته اند به منظور تجسم باغ هایی ازگرد و غبار San Joaquin. با اینکه هرگز خودم آنجا نبودم، نمی توانم بگویم که عطر در این زمینه موفق بوده است.

الموندو
عطر ادکلن ونیس کاموتو برلیان Vince Camuto Brilliante

Sedona Sweetgrass – Providence Perfume Company - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

Providence Perfume Company - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

Sedona Sweetgrass – شرکت عطر Providence

مسلماً، این دومین عطر در این لیست است که جایی را که شخصاً از آن بازدید نکرده ام بیرون می آورد. آیا خنده دار نیست چگونه می توانیم برای مکانهایی که قبلاً در آن نبوده ایم دلتنگ شویم؟

به بیان ساده تر: Sedona Sweetgrass من را به طور کامل به شبهای سرد انگلستان می کشاند که مرا واداربه قدم زدن در گرمای ظهر آریزونا، که با پوشش گیاهی پراکنده احاطه شده است ،می کند و من به طرز احمقانه ای در حال نوشیدن تکیلا به جای آب در نزدیکی دره ای از گشنیز هستم.

چند مورد دیگر که مستحق شناخت هستند:

کلرادو بای دان اسپانسر هارویتز فور امریکن پرفیومر - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

کلرادو بای دان اسپانسر هارویتز فور امریکن پرفیومر

این نسخه، برنده جایزه Art and Olfaction 2019 در گروه Independent شد و خود را بر اساس جنگل های کاج و بلوط ایالت نامگذاری کرد. یک نسخه محدود دیگر برای فروشگاه ، بلاد لاین هانس هندلی است، که از تقطیر خام درختان سرو و سدر تگزاس بدست امده است.

کینگستون فری بای المپیک ارکیدز - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی
کینگستون فری بای المپیک ارکیدز

عطار برجسته الن کاوی عطر خودش را درجنگل های شمال غربی و جنگل های بارانی المپیک طراحی کرد. کارولینای او به تاریخ کشاورزی ایالت ها اشاره می کند، و به طرز هوشمندانه ای توتون و تنباکو را با موی جیوه و ماگنولی جفت می کند.

Lamplight Penance by Chatillon Lux - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی
Lamplight Penance by Chatillon Lux

شاون ماهر اولین برند خود را در مورد تاریخ محل زادگاهش، سنت لوئیس تأسیس کرد. پنانس داستان ماجراجویی هنری چتیلون، و سوگواری های معمول نیمه شب خود را روایت می کند.

American Perfumery - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

American Perfumery 1 - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

آیا شما هر یک از این عطرها را امتحان کرده اید؟ احساس می کنید بخشی از تجربه آمریکایی ها باعث برانگیختن کدام یک ازعطرها می شود؟

 

آدام فروزیاتی - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

آدام فروزیاتی:  علاقه مندی های زیادی را در ماساچوست بومی خود دنبال می کند اما در حال حاضر بر ایجاد مارک عطر خود تمرکز دارد. او چند سال است که بر بوی خوش وسواس دارد و همچنین عاشق موسیقی، عکاسی، علم گیاهی و حیوانات و آشپزی غذاهای تند است.

 

 

 

Gucci Guilty Intense Eau De Toilette For Men - عطرهای آمریکایی و عطرهایی با بوی آمریکایی

کالکشن عطرهای مردانه الموندو

عطر سرد مردانه - مشاهده و خرید اینترنتی عطر و ادکلن خنک مردانه با بهترین قیمت و ارسال رایگان در فروشگاه الموندو کاملترین مرجع تخصصی عطر و ادکلن

مشاهده

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *