ترنج - برگاموت

ترنج مرکباتی-نام دیگر ترنج-پرتقال
گروه :رایحه مرکبات
مشخصات رایحه:مرکباتی،تلخ و ترش،ظریف،نت سبک و ادویه ای ملایم،ترکیب شده با ترکیباتی میوه ای و‌معطر،رایحع ی گلی از چای خاکستری Earl

یک رایحه جذاب برای آن ها که طرفدار عطرهای تلخ هستند.به علاوه برگاموت به عنوان “بهترین گل مرکبات” به علت عطر و بوی بسیار عالی و زیادتر از سایر مرکبات مشهور است. عطری ناب و تازه، تلخ، همراه با عطر گل ملایم و یاد آورنده اسطوخودوس دارد.ساختار برگاموت، شامل دو مولکول لینالیل استات و لینالول است که بوی تازه ای را به اسطوخودوس می دهد . در واقع، لینالول مولکولی است که به طور طبیعی در ترنج و همچنین در اسطوخودوس، نرلی و دانه گشنیز وجود دارد. این عطر تازه، تلخ و شیرین با رایحه ی گل است.

برگاموت همان ترنج یا بالنگ است. میوه ای از خانواده مرکبات که شکل آن چیزی میان لیمو و گریپ فروت می باشد. این میوه معمولا به طور مستقیم مصرف خوراکی ندارد. ممکن است بوی برگاموت به مشامتان آشنا باشد چون از اسانس و عطر آن برای معطر کردن مرغوب ترین چای ها استفاده می کنند. برگاموت در صنعت عطر بسیار پر کاربرد است. چرا که رایحه ای قوی و منحصر بفرد دارد. و در میان مرکبات، یکی از معطر ترین آن هاست. در واقع از برگاموت به عنوان بهترین گل مرکبات یاد می شود که دارای بویی ناب است. رایحه آن ملایم و بسیار مطبوع است.

برگاموت در بسیاری از رایحه های مرکبات، مانند L`Eau d`Hadrien توسط Annick Goutal، ۱۹۸۱ برجسته است. همچنین یکی از رایحه های اصلی در “Aqua Allegoria Collection” از Guerlain است می باشد که Bergamote Calabria نام دارد.

عطر ادکلن ها با رایحه ای از ترنج

پرتقال برگاموت

پرتقال برگاموت (Citrus aurantium var. bergamia)میوه ای است به شکل مرکبات با اندازه ی کوچک ،که روی درختی بنام برگاموت رشد می کند .این میوه یک تلاقی بین لیمو ،پرتقال سویل یا گریپ فروت است. تولید ترنج بیشتر به منطقه Ioanion ، منطقه ساحلی استان Reggio Calabria ، در ایتالیا جنوبی محدود می شود ، جایی که خاک و شرایط آب و هوایی برای کشت آن بسیار مطلوب است. همچنین در ساحل عاج ، آرژانتین و برزیل نیز کشت می شود ، اما در هیچ یک از نقاط دیگر جهان با همان عملکرد و کیفیت ذاتی وجود ندارد.برگاموت نام شهر برگامو ایتالیا است که در آن ابتدا روغن آن فروخته شد و به نمادی از کل منطقه و شهر تبدیل شده است. این میوه خوراکی نیست و برای تولید روغن اساسی آن کشت می شود. اسانس ترنج از پوست میوه رسیده بدست می اید و به دلیل طراوت شیرین آن ، در عطرها به مقدار زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. روغن برگاموت همچنین به عنوان یک طعم دهنده استفاده می شود ، به عنوان مثال چای ارل گری و به اصطلاح الته که در شیرینی سازی استفاده می شود و در واقع بیشتر مردم آن را از چای ارل گری می‌ شناسنداما همچنین در بین عطرها باهرنوع سبک بویایی بسیاررایج است :سبک ، تازه ، شرقی …

مشخصات بویایی

برگاموت به دلیل رایحه بسیار ظریف و پیچیده ،به عنوان بهتری گل مرکبات، در میان سایر مرکبات شناخته شده است که دارای رایحه ای اسیدی و تازه ، اما تلخ ، میوه ای و ظریفانه ویادآورندهاسطوخودوس می باشد.

تاریخ

در مورد منشاء ترنج ، هیچ مدرک قطعی در دست نیست و یا اینکه از تلاقی پرتقال تلخ با لیمو یا پرتقال تلخ با بالنگ به وجود امده هیچ اثباتی وجود ندارد. آنچه مسلم است این است که درختان ترنج به مدت ۶۰۰ سال در کالابریا ، منطقه ای کوچک بین ایتالیا و سیسیل رشد کرده اند. برگاموت در ابتدا مانند یک بالنگ به نظر می رسد ، اما وقتی به اندازه کامل رشد کرده آن نگاه کنیم ، مانند یک پرتقال زرد رنگ به نظر می رسد. میوه خوراکی نیست ، اما می توانیم از پوست آن یک اسانس زیبا و با رنگهای اسیدی ، تلخ ، تازه ، میوه ای و استفاده کنیم
نام “ترنج ” از شهری ایتالیایی (برگامو)گرفته شده که مدت هاست در آن کشت می شود که در ابتدا روغن ان در این شهر فروخته شد وبنابراین به نمادی از شهر و منطقه برگاموت تبدیل شده است. در زبان عربی که عبارت “beg-armûdi” به معنی “گل پروردگار” است ، ممکن است پیوندی به تاریخ آن باشد ، با توجه به اینکه ممکن است مورها کسانی باشند که ترنج را به اروپا معرفی کردند.

برگاموت در عطرهای برجسته

برگاموت در بسیاری از عطرهای مرکبات ، مانند L’Eau d’Hadrien که درسال۱۹۸۱ توسط انیک گوتال عرضه شد برجسته است .و همچنین نت اصلی در مجموعه Aqua Allegoria از Guerlain ، با نام مستعار با Bergamote Calabria وجوددارد. برگاموت با نت های تازه معطر مطابقت دارد ، همانطور که در ادو ساواج کلاسیک دیور (۱۹۶۶) مشهود است. اخیراً ، ترنج یکی از اصلی ترین نت های خنک کننده،در ادوپرفیوم او ورت بولگاری (۱۹۹۲) به شمارمی اید که از آن برای بازآفرینی توهم یک نت چای سبز در عطر استفاده می شود. همچنین ترنج در عطر ، ژان کلود النا ،استفاده شده است.