دانستنی های عطر

معرفی عطر ادکلن کالوین کلاین اوری وان

کالوین کلاین اوری وان – سیاست عاری از هرگونه انسانیت را بو کنید

سی کی اِوری وان، جدید ترین برداشت از مفهوم هسته سی کی وان (که به جز مشتقات مستقیمش، الهام بخش سی کی تو سال ۲۰۱۶ و سی کی آل سال ۲۰۱۷ بوده است)، مطابق انتظارها یک عطر معدنی- اقیانوسی تمیز و انتزاعی است. این عطر، پرتقالی، و زنده در بالا، همراه با آکورد آب‌پرتقال مشابه با زبانه سرخ ادکلن آتلیر یا پالپ بریدو است، اما نسبت به آنها کم‌نشاط‌تر و اندکی تندتر، با یک گرمای زنجبیلی است که با بخش چایی انتهایی هماهنگ می‌شود تا به درخشش بالایی، بافتی زبر و سایه‌ای سوبیایی اضافه کند.

Calvin Klein Everyone – Smell Politics Devoid Of All Humanity - معرفی عطر ادکلن کالوین کلاین اوری وان

اثر ازونی و بلوری که سایر عطر را تحت سیطره خود درآورده است، با انتظارات آنهایی که با برند کالوین کلاین آشنا هستند، تطابق دارد- مقداری سخت و چوبی اما نه به بیش از حد؛ نمکی اما نه بیش از حد؛ تیز اما نه بیش از حد. در واقع جمعاً خسته‌کننده است. جمعی از داروها نیز در آن وجود دارند که ۱۵ دقیقا پس از پوشیدن آن، بوی خود را نشان می‌دهند، که یادآور تلاطم برگ درختان در ادکلن بویس دو پرتغالِ کرید هستند که از ارتعاش لرزان سدر بهره می‌برد و حسی از ریحان و اسطوخودوس را اضافه می‌کند، گرچه این حس چیزی جز یک توهم ایجاد شده از طریق نت‌های اقیانوسی مصنوعی و پچولی تمیز شده نیست.

به نظر من خود بو فقط خوب است؛ عالی نیست، بد هم نیست. با این حال، از خیلی جهات، محبوبیت اولویت دوم این پروژه است- سی کی اِوری وان، یک بوی سیاسی آگاهانه است، که با این ادعا که به عنوان یک «عطر بی‌تفاوت به جنسیت برای عصر امروز، که آزادی بی‌انتهای خود‌اظهاری را گرامی می‌دارد» عمل می‌کند، از جنبش معاصر بی‌تفاوت به جنسیت حمایت می‌کند، و از استفاده‌کنندگان از این عطر می‌خواهد که «تک‌تک افراد را دوست بدارید». بازاریابی این عطر به وضوح پیامش را با کلمات قصار محبوب جدیدی که پتانسیل نمایشی و متغیر بودن هویت را تحسین کرده و از آن لذت می‌برند، هم‌راستا کرده‌است؛ عباراتی که ضمایر سوم‌شخص جمع را با تقلید و تجمع‌های جسمی در بازتاب تصویری مردان زنانه‌شده و زنان مردانه شده بی‌ارزش می‌کنند که بیان‌کننده داستان‌های سیال برای هر دو جنسیت و گرایش جنسی است. هیچ‌یک از این موارد اتفاقی نیست و نشان‌دهنده قصد کلوین کلاین برای ارائه عطری است که حداقل از این ایده‌ها سخن می‌گوید و در بالاترین حالت، مظهری از آنهاست.

الموندو
عطر زنانه وینس کاموتو ایلومینار اینتنسا

Calvin Klein Everyone - معرفی عطر ادکلن کالوین کلاین اوری وان

اوری‌ وان نشانه‌ای از انسانیت ندارد. در نهایت بیچارگی‌اش برای اجتناب از کلیشه‌های جنسیتی، تیم شرکتی عطری ایجاد کرده‌است که نشانی از بدن‌های انسانی یا ایده‌های انسانی ندارد. این بوی طبیعت است- کاملا خنثی است، تند و تلخ، و فتوسنتزی. شما بلسان از درختان جنگل را دارید؛ یک چَک نمکی از دریا دارید؛ و عطر پرتقالی تازه و رسیده را از شاخه دارید. اما دنیای بویایی اوری وان شامل انسان‌ها نمی‌شود، بدون احساس و نزدیکی.

دارد می‌گوید که جهت‌گیری طراحی و نمادشناسی این است که در مسیر جست‌و‌جویشان برای یافتن نت‌ها و آکوردها، که از طریق ترکیب تمام جنسیت‌ها، و بدون متکی شدن به استعاره‌های مردانه یا زنانه به زیبایی غیر دودویی و بی‌تفاوت به جنسیت تمایل دارد، در نهایت به چیزی رسید‌ه‌اند که این قدر بدون قضاوت است که بیشتر به بی‌طعم، بی‌طرف، غیرشخصی و معمولی نزدیک است. خیلی دور از منطق نیست که بگوییم که استراتژی‌هایی که قصد ساخت معنایی که به دنبال زیبایی بی‌تفاوتی به جنسیت با روش‌های همگن‌سازی هستند (یعنی بدون تمایز یا تفاوت بین آنها همچون «زیبایی» کلمات هم‌صدا در زبان‌شناسی)، در انتها به نتیجه‌ای بی معنا و عاری از تمایز بین خصوصیت‌ها، بدون استفاده، کاربری و در نهایت بدون ارزش منتهی می‌شوند. با همرنگ کردن همه، از این اصل که هر فرد یکتا است، چشم‌پوشی کرده و هرگونه ادعا که این آبمیوه جدید نماینده اصول جدید معتبر درباره حقیقت روانشناسی انسان است، را از بین می‌برند.

که در اینجا جای این سؤال باقی است که اگر شما مسئول انتشار محصول اوری وان بی‌تفاوت به جنسیت شرکت کلوین کلاین بودید، چه نت‌ها و آکورد‌هایی را برای هماهنگی با این مفهوم به کار می‌بردید؟

 

مترجم: زهرا حکیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *