دانستنی های عطر

عطر تام فورد ابنه فیوم ۲۰۲۱

عطر تام فورد ابنه فیوم: یک هیولای کوچک عصبانی با شکمی نرم

Ébène Fumé Tom Ford for women and men

این خبر مبنی بر اینکه تام فورد عطری را با نام “دود” روانه بازار می کند، کاملا متاثر شدم. نمی‌توانستم صبر کنم تا آن را بو کنم و تصور کنم که چگونه است… و این رویکرد اشتباهی است زیرا عطرها هرگز به خوبی در رویاهای شما نیستند. Ébène Fumé این قانون را ثابت کرد.با این وجود، عطر من را متحیر کرد. حتی مرا شوکه کرد. خیلی بیشتر از هلو تلخ که اکنون محبوب است. زیرا Ébène Fumé واقعاً دود است. مقدار زیادی از آن. انواع مختلف. عطرهای دودی مورد علاقه من توسط Serge Lutens ساخته شده اند، اما دود آنها یا سرد، مات، تسکین دهنده است یا به صورت قطره ای نازک جاری است. دود تام فورد شدید و سوزان است. و اگرچه Ébène Fumé شفاف تر و سبک تر از اکثر عطرهای تام فورد است، اما دود آن بسیار شدید است.

عود شیرینی می سوزد، درخت عرعر با بوی تند می دود، اما در میان دود اینجا پالو سانتو است. من به تمرینات معنوی عصر جدید پایبند نیستم، اما وقتی چوب سوخته پالو سانتو را استشمام کردم، مجذوب عطر آن شدم. تلخ است، با نان زنجبیلی، لیمویی و سبز. شگفت‌انگیزترین چیز این است که بوی گل رز هم می‌دهد – هم گل و هم روغن.

بعد از این تجربه شگفت انگیز پالو سانتو، شروع به جستجوی بوی آن در عطرها کردم. از آنچه من توانستم امتحان کنم، فقط Los Humos Sagrados Fueguia 1833 ویژگی پالو سانتو را منتقل می کند، اما عود قوی این تصور را لکه دار می کند. Ébène Fumé با دقت بیشتری بوی دود پالو سانتو را ضبط می کند. این همه تفاوت های ظریف آشنا را دارد: مرکبات، شیرینی زنجبیلی و گل رز که بوی آن کمی قوی تر از بقیه است، اما هنوز به سختی از دیوار ضخیم دود نگاه می کند.

الموندو
عطر ادکن لونسا زرجف 2020 - اختصاصی هارودز

Ebene Fume Tom Ford - عطر تام فورد ابنه فیوم 2021

Palo santo منجر می شود، اما دود olibanum، عرعر، ترکیبی از انواع مختلف رزین دودی، و همچنین دود آتش کمپ ساخته شده از چوب خشک نیز وجود دارد. همه این انواع مختلف دود، مانند مارها، می خزند و حلقه می زنند، هر کدام مکمل دیگران هستند و در عین حال رقص خود را اجرا می کنند. فلفل سیاه، فلفل دلمه ای و هل در چرخشی از دود می چرخند. پوست نرم نازک از طریق آن بوی شیرین و تند می دهد، همچنین درختان صنوبر با سوزن ها، رزین ها، مخروط ها و بلسان هایشان. ارواح رز در دود Ébène Fumé چشمک می زند، نه تنها به عنوان یکی از جنبه های پالو سانتو، بلکه به طور کاملا مستقل، بی سر و صدا خود را متمایز می کند.

در زیر دود، در ریشه درختان، گلی از گلهای جنگلی رنگ پریده و ملایم، لطیف معطر و مرطوب پنهان شده است. گلها نسبتاً انتزاعی هستند. بوی گل بنفشه و گل برف و حتی بیشتر شبیه برگ بنفشه است. بارانی که روی گل رزها شسته است نیز وجود دارد – و قطرات بارانی که در خزه ها می ریزند. احساس جنگلی با گل‌های شکننده در Ébène Fumé مانند شکم نرمی است که ناگهان روی یک جانور درنده، پنجه‌دار و دندان‌دار، با خز تیره تیره پیدا می‌شود. هرکسی نقطه آسیب پذیر نرم خود را دارد، حتی مخوف ترین موجودات.

Ébène Fumé به طور قابل توجهی بوی پالو سانتو را منتقل می کند، اما غیرمنتظره ترین چیز در مورد آن این گل های شکننده مخفی است که از میان دود، از کهربای شیرین مخملی، از آبنوس تلخ وانیلی، و از رایحه خشک چوب رز جوانه زده اند. برداشت من از عطرها تقریباً هرگز با عطرهای ادی بولیقی منطبق نیست، اما با Ébène Fumé تام فورد، در یک چیز موافقم: این واقعاً بازگشتی است به ریشه ها، به آن عطرهای غنی و چندوجهی که باعث محبوبیت برند تام فورد شد.

الموندو
عطر شيد عطری چوبي از لاش

Ebene Fume Tom Ford for women and men 1 - عطر تام فورد ابنه فیوم 2021

با این حال، من فکر نمی کنم که Ébène Fumé شبیه دیگر ساخته های تام فورد باشد. من بسیار خوشحال خواهم شد اگر Ébène Fumé واقعاً به صحرای نوآر گمشده شباهت داشته باشد، حداقل به اندازه نصف آن. من Sahara Noir دارم (از اینکه بطری کوچکتر را خریدم پشیمانم) و آن را با Ébène Fumé مقایسه کردم. نه شبیه هم نیستند. هر دوی این عطرها دارای الیبانوم و دود هستند، اما هر کدام بوی منحصر به فردی دارند.

عطر Ébène Fumé پیچیده تر و متضادتر از بقیه عطرهای تام فورد است. در عین حال سبک تر و شفاف تر است، تراکم فرش های ابریشمی ایرانی را که ساهارا نوآر، توباکو عود، آمبر ابسولوت و لندن دارند را ندارد. آکورد وانیل موجود در Ébène Fumé، پودری خشک، به مرور زمان با گرم شدن توسط پوست برجسته تر می شود. انگار جانور کوچولوی خشمگین رام می‌شود و همراه با خز نرمش اجازه سکته محتاطانه می‌دهد، اما همچنان شکمش را پنهان می‌کند. ما قبلاً می دانیم که چقدر لطیف است – گل های جنگلی شگفت انگیز با دقت از وانیل بوی می دهند.

نت سبز شفاف با ته رنگ بنفش، طراوت غیرمنتظره ای را به هارمونی شرقی چرمی شیرین دودی عطر می بخشد و به همین دلیل، Ébène Fumé به طرز خوبی عجیب به نظر می رسد و حتی در بین زیباترین عطرهای دودی خودنمایی می کند. Ébène Fumé عطری نیست که به راحتی قابل درک باشد. و حتی بیشتر از آن – یکی از مواردی نیست که از یک بلاتر قابل درک باشد. به گرما نیاز دارد، باید روی پوست پخش شود، با آن ادغام شود: تنها در این صورت خود را نشان می دهد. و حتی در صورت انجام، باید منتظر بمانید تا به طور کامل توسعه یابد. ارزش صبر کردن را دارد. اگر خوش شانس باشید، زیبایی را احساس خواهید کرد که بسیاری قبلاً در عطرها تجربه نکرده اند – غیرمعمول مانند نقاشی های مارک شاگال، جایی که همه چیز معلق است و ثابت ماندن دشوار است.

الموندو
عطر ادکلن گلیونت بخارا 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *