دانستنی های عطر

تاریخچه عطر و ادکلن در جهان

شواهدی از اولین عطرها به مصر باستان ، بین النهرین و قبرس برمی گردد. کلمه Perfume از کلمه Fume به معنی دود گرفته شده است، چرا که در دوران باستان انسان ها برای به وجود آوردن رایحه خوش از سوزاندن مواد معطر استفاده می کردند.

تاریخچه عطر در سراسر جهان

مصریان باستان اولین کسانی بودند که عطر را در فرهنگ خود گنجاندند و پس از آن چینیان باستان ، هندوها ، اسرائیلی ها ، کارتاژینی ها ، عرب ها ، یونانی ها و رومی ها قرار گرفتند. قدیمی ترین عطرهای یافت شده توسط باستان شناسان در قبرس کشف شد. آنها بیش از چهار هزار سال سن داشتند. یک لوح میخی از بین النهرین ، با قدمت بیش از سه هزار سال ، زنی به نام Tapputi را به عنوان اولین عطر ساز ثبت کرده است. اما در آن زمان عطرها را می توان در هند نیز یافت.

اولین استفاده از بطری های عطر مصری است و مربوط به حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است. مصری ها بطری های شیشه و عطر را اختراع کردند که از اولین کاربردهای شیشه است. شیمیدانان ایرانی و عربی به تولید مد عطر و کاربرد آن در سراسر جهان باستان کلاسیک کمک کردند. با این حال ، ظهور مسیحیت شاهد کاهش استفاده از عطر در بیشتر دوران تاریکی بود. این جهان اسلام بود که در این مدت سنت های عطر را زنده نگه داشت – و با آغاز تجارت بین المللی به احیای آن کمک کرد.

در قرن شانزدهم محبوبیت عطر در فرانسه ، به ویژه در میان طبقات بالا و اشراف منفجر شد. با کمک “دادگاه عطر” ، دادگاه لوئی پانزدهم ، همه چیز عطرآگین شد: مبلمان ، دستکش و سایر لباس ها. اختراع ادکلن در قرن هجدهم به رشد صنعت عطر کمک کرد.یکی از قدیمی ترین موارد استفاده از عطر ناشی از سوزاندن بخور و گیاهان معطر برای خدمات مذهبی است که اغلب صمغ ها و چوبهای مختلف درختان جمع می شوند. طولی نکشید که مردم توانایی های عاشقانه عطر را کشف کردند و از آن برای اغواگری و آمادگی برای عشق ورزیدن استفاده شد.

الموندو
عطر ادکلن تامی هایلفیگر نو دم 2021

history of perfume - تاریخچه عطر و ادکلن در جهان

با ورود ادکلن ، فرانسه قرن هجدهم شروع به استفاده از عطر برای طیف وسیعی از اهداف کرد. آنها آن را در آب حمام خود ، در ضماد و تنقیه استفاده کردند و آن را در شراب مصرف کردند یا روی توده قند آب پز کردند. در حالی که بوهایی که امروزه ما دوست داریم به مقدار کمی تغییر کرده اند اما روش های پیدا کردن عناصر این عطر ها تغییرات بسیار زیادی داشته اند. برای مثال عنبر سائل که به خاطر بوی شیرین و تازه و دریایی اش معروف است در غده های وال ها پیدا می شد یا عنصری در آهو های کوهی وجود دارد که به خاطر بوی خوب این نوع از آهو ها را به دلیل شکار فراوان با خطر نابودی نسل مواجه کرده بود. اما امروزه شرکت های عطرسازی از مخلوط عناصر مصنوعی برای تقلید کردن بوی این عناصر استفاده می کنند. این دانش و همچنین درست کردن عطر ها توسط شرکت ها و برندها در اواخر قرن ۱۹ تبدیل به تولید صنعتی عطر به شکل امروزی شد. در واقع صنعت عطرسازی مدرن از اواخر قرن نوزدهم میلادی که تولید مواد شیمیایی و مصنوعی معطری همچون وانیلین و کومارین ممکن شد، شروع گردیده‌است.

اگرچه سازندگان عطر و طراحان عطر، برای پاسخگویی به افراد بسیار ثروتمند باقی مانده اند، امروزه عطرها از کاربرد گسترده ای برخوردار هستند – و نه فقط در بین خانم ها. با این حال فروش عطر فقط در اختیار عطر سازان نیست. در قرن بیستم ، طراحان لباس شروع به بازاریابی رایحه های خاص خود کردند و تقریباً می توان هر مشهوری را می بینید که عطری به نام خود ثبت کرده است.

الموندو
تاریخچه عطر Lucien Lelong

 

مترجم: زهرا حکیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *