Lalique - برند لالیک
نام برند : لالیک
کشور : فرانسه
محور فعالیت : جواهر سازی
شرکت مادر : لالیک گروپ سا

لالیک یک خانه ی فرانسوی طراحی شیشه و شیشه سازی می‌باشد که در سال ۱۸۸۸ توسط شیشه ساز و جواهر ساز معروف آقای رنه لالیک تأسیس شد.
رنه در سال ۱۸۶۰ در روستای کوچک Ay متولد شد . او در سن ۱۲ سالگی، کارآموزی را با یک زرگر پاریسی آغاز کرد و در سن ۱۶ سالگی کار خود را به عنوان شاگرد جواهرفروشی ادامه می داد.
او طراحی جواهرات برای خانه های مانند Cartier و Boucheron انجام می داد و همینطور خود به صورت مستقل و آزاد کار می کرد.
در آن زمان تاکید بر مقدار سنگ های قیمتی در یک قطعه بود و طراحی کمتر اهمیت داشت. لالیک با الهام از طبیعت که حیوانات و شکل زن را مجسم می کرد توانست خود را در این صنعت ماندگار کند.
لالیک تمرکزش را از جواهر سازی به اجناس شیشه ای معطوف کرد و در کارش ظرافت خاصی را بکار می برد و برای توسعه ی ظرف های زیبا با Francois Coty همکاری کرد. عطر در آن زمان در شیشه های کوچک ساده به فروش می رسید ، و آن شکل و شمایل خاص امروزی را نداشت از این رو زنان می بایستی ظرف جداگانه ای خریداری می کردند و از آن استفاده می کردند.
لالیک به طراحی بطری برای Roger & Gallet ، Guerlain, Molinard, d’Orsay و Worth ادامه داد. یکی از زیباترین آثار به یاد ماندنی آن ، بطری شیشه ای زیبای کبوتر برای عطر نینا ریچی (Nina Ricci’s L’Air du Temps ) بود.
لالیک در سال ۱۹۴۵ فوت کرد، اما استعداد هنری او از طریق نسل ها منتقل شد. نوه لالیک، ماری کلود، که همچنین یک سازنده شیشه بود، تصمیم گرفت در سال ۱۹۹۲ خط تولید عطر خود را ایجاد کند،  با احیای سنت پدربزرگش در ارائه عطر در ظروف زیبا. این عطرها همراه با هنر و عطر تولید شدند ، و از سال ۱۹۹۴ نسخه های عطر محدود لوکس شرکت هر ساله در بطری های پیکرتراشی شده ارائه می شوند.
در سال ۲۰۰۸ گروه Art & Fragrance سوئیس تحت مدیریت  Silvio Denz ،لالیک را با هدف توسعه آن در سطح جهانی و افزایش ظرفیت تولید شیشه های کریستالی به دست آورد.
از جمله عطر های معروف تاریخ لالیک می توان لالیک انکر نویر ، لالیک پور هوم را نام برد. طراحی بطری های زیبای عطر از سری (Lalique de Lalique Collection) از جمله کار های گرانقدر و قابل احترام لالیک می باشد و همچنین سری (Noir Premier Collection) که توانست موفقیت های بسیاری را کسب کند و از ترکیبات بی نظیر تشکیل شده اند، این عطر ها جنبه های جدیدی از خانواده های بویایی بی انتها را نشان می دهند.

عطرهای لالیک با همکاری عطرسازان زیر تولید شده‌اند:

ناتالی لارسن , موریس روسل , کریستین ناگل , دومنیک روپیون , رافایل هری , متیلده بی لیوا , کریستین پلوس , مایلین آلران , میشل آلمیراک , ریچارد لبانز , جولی مس , سایدونی لانسیسر , سسیل متون , برتراند دوشافو , وایلین کالس , امیلی (بِویه)کوپرمن , فیلیپ رومانو , دوروتی پیات , فابریس پلگرین , صوفی گروجیسمن , کارین دوبری , الکساندرا مونت , انه آیو , بنویست لاپزا , باربارا زوبلین

Michel Almairac, Mylene Alran, Beatrice Piquet, Max Gavarry, Emilie (Bevierre) Coppermann, Jean-Claude Ellena, Raphael Haury, Bertrand Duchaufour, Christine Nagel, Mathilde Bijaoui, Mylène Alran, Nathalie Lorson, Maurice Roucel, Dominique Ropion, Philippe Romano, Laurent Bruyere, Richard Ibanez, Karine Dubreuil, Alexandra Monet, Benoist Lapouza, Barbara Zoebelein, Anne Flipo, Fabrice Pellegrin, Sophia Grojsman, Vincent Ricord, Corrine Cachen, Julie Masse, Ane Ayo, Valerie Garnuch Mentzel, Sidonie Lancesseur, Gerard Anthony, Christiane Plos, Cecile Matton, Violaine Collas and Dorothee Piot.