دانستنی های عطر

de Nietzsche Surhomme ادکلنی برای ابرانسان‌ها

لارن آسولن به ترکیب بوی ادکلن با موسیقی مشهور است. بعد از یادگیری پیانو و تحصیل در هنرستان لیون و بعدها با کار کردن به‌عنوان مدیر حساب برای شرکت‌های ادکلن‌سازی (Quest, Robertet, Takasago)، پی برد که توضیح یک بوی بخصوص با موسیقی به مشتری‌ها، آسان‌تر از توضیح آن با لغات است.

بعد از رها کردن شغل خود در شرکت‌های ادکلن‌سازی، لارن آسولن سال‌های زیادی را به‌عنوان آهنگساز و نوازنده کار کرد. وی در کنسرت‌های معطر خودش، قطعه‌های الهام‌گرفته از ادکلن‌های متعدد را در اقصی نقاط جهان اجرا می‌کرد. یکی از بهترین اجراهای وی، در Esxence در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاد. آسولن به تازگی پنجمین آلبوم موسیقی خود را ضبط کرده است. حال لارن توانسته بود پروژه‌ی ادکلن نیچه‌ای خود را، Parfums de Nietzsche، تحت سخن معروف نیچه (آن‌چه که هستید بشوید) شروع کند.

Surhomme Noir Parfums de Nietzsche for women and men 1 - de Nietzsche Surhomme ادکلنی برای ابرانسان‌ها

اولین محصول پروژه‌ی Parfums de Nietzsche محصول SURHOMME نام دارد که با نام‌های ابرانسان یا Ubermensch هم شناخته می‌شود. این محصول توسط دو ادکلن‌ساز برجسته، آن فلیپو و کارلوس بنایم ساخته شده‌اند. هر دوی این اشخاص قبلا با لارن همکاری داشته‌اند و بر روی نسخه‌های جدید کنسرت‌های معطر وی کار می‌کردند. این دو درکار خلاقانه‌یشان و در حین ساخت ادکلن‌های خود، به مسیر ساخت ادکلن‌های هم‌دیگر نیز توجه داشتند. به همین دلیل، هر دو رایحه، یک کار مشترک از آن‌ها بود که منجر به تولد رایحه‌ی سوم،‌ یعنی رایحه‌ی ابرانسان شد.

SURHOMME - de Nietzsche Surhomme ادکلنی برای ابرانسان‌هاپروژه‌ی ادکلن SURHOMME شامل دو شیشه‌ی مثلثی شکل می‌شود. یکی به رنگ مشکی و دیگری شفاف که توسط یک براکت فلزی به شکل حرف N (Niche, Nietzsche) به هم متصل شده‌اند و یک منشور متوازی‌السطوح با دو اسپری را می‌سازد.

الموندو
عطر زنانه كالوين كلين اسكيپ

هر یک از فلاسک‌های مثلثی عطر مخصوص خود را دارند: بطری شفاف (Surhomme Transparent)، «یک رایحه‌ی زنجبیل خامه‌ای ،گل‌دار رنگین‌کمانی، عصاره‌ی چوبی ظریف و با رایحه‌های تند و رها، وزش باد آزادی است که انسان را به اوج و مسک نفس می‌کشاند» توسط آننه فلیپو درست شده است. بطری سیاه (Surhomme Noir) «یک چرم تازه‌ی شکلاتی، بسته‌بندی‌شده در زنبق سیاه کهربایی است که توسط آکورد وتیور پاتچولی نگه داشته شده است و توان و قدرت زندگی را متصاعد می‌کند»، ساخته کارلوس بنایم است.

Parfums de Nietzsche SURHOMME 1 - de Nietzsche Surhomme ادکلنی برای ابرانسان‌ها

یکی از این دو فلاسک روح ابرانسان را زنده و دیگر جنون نهان وی را پیدا می‌کند. همان‌گونه که نیچه در «چنین گفت زرتشت» می‌نویسد:‌ «همواره مقداری جنون در عشق و همواری مقداری منطق در جنون خوابیده است.» بنابراین، هر دو رایحه می‌توانند جدای از هم استفاده شوند، اما با هم… همان‌طور که توسط لارن آسولن توضیح داده شده است، این دو رایحه با هم چیزی فرای یک ترکیب ساده را می‌سازند. ۳=۱+۱. علاوه بر این، مدیر هنری محصول، جستجو برای پیدا کردن بهترین نسبت ترکیب دو رایحه را به کاربران واگذار کرده است. علاوه بر این که رایحه‌ها می‌توانند یکی پس از دیگری استفاده شوند، لارن یک «ژست عطر» جدید را بوجود آورده است: هر درب را بردارید، بطری را افقی نگداشته و همزمان هر دو اسپری را فشار دهید.

Parfums de Nietzsche SURHOMME - de Nietzsche Surhomme ادکلنی برای ابرانسان‌ها

افسانه عطر کاملاً پیچیده است. این دو رایحه، کاربر را به نظریه‌ی فردریش نیچه درمورد دو اصل در هنر ارجاع می‌دهند: آپولونین و دیونیزین. خورشیدی آسمانی و الهی و زمینی ، پرشکوه ، شاد و بارور. غم انگیز و وحشی خشونت‌آمیز، خوش بینانه و خشونت غم‌انگیز-قهرمانانه، راضی و ناراضی ، آرامش و مستی، نظم و بی‌نظمی، فرهنگی و طبیعت، سیاه و سفید.

الموندو
عطر زنانه مارك جاكوبز پرفكت اينتنس

هر دو سرچشمه می توانند از یک خالق الهام بخش برای تجسم تصاویر خود کمک بجویند و لارن آسولن، کارلوس بنایم و آننه فلیپو را به عنوان دو خالقی که می‌توانند با هم بیافرینند، انتخاب کرد. اما همزمان، او عطرسازهایی را دید که عطرهایی را خلق می‌کنند، با تکیه بر مصنوع و طبع، با تکیه بر خردگرایی الهی و طبیعت وحشی پیرامون. واضح است که این‌ دو، تنها دو قطب هستند که معمولاً در اشیای حیات و رایحه‌ها زندگی می‌کنند، تا اینکه جداگانه تجسم شوند. با این حال، لارن تصمیم گرفت تا این دو قطب را مجددا بیافریند و در قالب دو رایحه هر دو را از هم جدا کند تا بعدها کاربر فرصت ترکیب مجدد آن‌ها و فرصت حیات‌بخشی را داشته باشد.

Parfums de Nietzsche SURHOMME The Perfume For Superhumans - de Nietzsche Surhomme ادکلنی برای ابرانسان‌ها

ادکلن de Nietzsche SURHOMME اولین ادکلنی است که از تجسم نظریات فلسفی نیچه پدید آمده است و در سپتامبر ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد. (در وب سایت رسمی می‌توانید دو بطری ۲۵ میلی لیتری به قیمت ۱۶۹ یورو را پیش سفارش کنید و یا می توانید ۲۵ میلی‌لیتر ریفیل به طور جداگانه خریداری کنید). لارن آسولن به رایحه‌های جدید کلکسیون خودش، که به سایر آثار نیچه مربوط خواهند بود، فکر می‌کند. او می خواهد ایده خلق مشترک را به عنوان ویژگی بارز برند خود حفظ کند و پروژه جدید، دوباره توسط دو عطرساز ایجاد خواهد شد. شما کدام دو عطرساز برجسته را در طراحی دوگانه و جدید Parfums de Nietzsche دوست دارید ببینید؟

مترجم: زهرا حکیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *