دانستنی های عطر

رامون مونگال دبی کنار من

عطر ساز، رامون مونگال، عضو خانواده عطرساز معروف اسپانیایی است که خانه اسپانیایی مایرورژیا را در سال ۱۹۱۶ ساختند. (کسانی که در کنار بقیه کارها، تأمین‌کننده عطرها و لوازم آرایشی برای دربار سلطنتی اسپانیا بودند). با آغاز تحصیلش در مایرورژیا، رامون راز و رمز عطرسازی را از بهترین عطرسازان جهان آموخت: آرتور جوردی پی (فیلمنیچ)، مارسل کارلز (آرجویل، رور برتراند) و پیر بوردون (تاکاساگو، منابع رایحه)، که پس از آن او به مدت ۲۰ سال در شرکت متعلق به خانواده‌اش کار کرد.

Ramon Monegal Dubai Next To Me 4 - رامون مونگال دبی کنار منرامون مونگال (اصلی)، همراه با نسل جدید مونگال، لارا و اسکار

پس از این‌که گروه پیگ در سال ۲۰۰۰ صاحب مایرورژیا شد، رامون مونگال چندین سال به ‌عنوان یک عطرساز خانگی تمام‌ وقت کار کرد و پس از آن تصمیم گرفت تا برند خودش، رامون مونگال بارسلونا، را بسازد تا رؤیایش را عملی کرده و تمامی تجربه‌ی ۴۰ ساله‌اش را در ادکلن‌ها به عرصه ظهور برساند.

Ramon Monegal Dubai Next To Me 1 - رامون مونگال دبی کنار منرامون مونگال

شاید تا الان این عطرها را در شیشه‌های دوات دیده باشید، طوری که گویا با اشعاری از رایحه‌ها پر شده‌اند؟ امروز می‌خواهم رایحه‌های یک برند نادر، یعنی دبی کنار من، را بررسی کنم. این برند در سال ۲۰۱۴ به ‌عنوان رایحه انحصاری فروشگاه بخش دبی بلومینگدال ساخته شد تا انتشار برند را برجسته کند، اما پس از مدتی در سراسر جهان با نام «کنار من» توزیع شد و وارد کلکسیون سفید (وایت) گردید. البته تصمیمات در این باره متعلق به صاحب این رایحه است و او می‌تواند هر کاری انجام دهد که مخالفت‌ها هم نمی‌توانند مانعش شوند اما از نظر من این رایحه متعلق به دبی است.

الموندو
معرفی عطر ادکلن با نت شاه توت

Ramon Monegal Dubai Next To Me 2 - رامون مونگال دبی کنار مندبی کنار من، رامون مونگال

دبی کنار من تجسمی است از جهان عرب. این رایحه بخشی از یک بازار روباز قدیمی است که انواعی از ادویه‌ها و ترکیباتشان در آنجا به فروش می‌رسند. شما برخی از ادویه‌ها را با شکل و رنگشان و برخی دیگر را از بویشان تشخیص می‌دهید و خیلی ساده به بقیه آن‌ها خیره می شوید، اما نمی‌دانید آن‌ها چه هستند و چه باید آن‌ها را بنامید. از فروشنده اجازه می‌خواهید که با آن بو آشنا شوید و یک کیسه از «بهترین ترکیب راس الحانوت[۱] در جهان» را به رایگان می‌گیرید. تحت تاثیر یک وسوسه ناگهانی، زعفران و جوز هندی می‌خرید؛ فقط به خاطر این‌که از رنگ و ظاهرشان خوش‌تان آمده است. این سوغاتی‌ها رایحه ادویه‌ای-چوبی-متالیک عجیبی دارند و در خانه حسابی کلافه می‌شوید چون که نمی‌دانید آن‌ها را کجا استفاده کنید، اما این قدم بعدی است.

علاوه‌ بر این، دبی کنار من برایم تجسم میهمان‌نوازی عربی است. مهمانان در هر کشور به شیوه‌های مختلفی استقبال و بدرقه می‌شوند و در کشورهای مختلف رسومات بوی مختلفی دارند.

Ramon Monegal Dubai Next To Me 3 - رامون مونگال دبی کنار من

این‌جا بوهای واضحی از میوه‌های روشکری خشک‌شده و مغزها وجود دارند: زردآلوهای خشک‌شده زردرنگ و نیمه شفاف، خرماهای بزرگ، تکه‌های دراز خربزه و پاپایای خشک‌شده، تکه‌های زیبای گردوی نصف شده و مکعب‌های سفید نارگیل. به طور خلاصه هر چیزی که همراه یک فنجان قهوه قوی عربی با هل باشد، الزاماً به میهمان تعارف می شود (و به هرحال رایحه خود قهوه اصلا در این عطر حس نمی‌شود). یک تکه خربزه، یک زردآلوی خشک‌شده و یک خرما کافی است. (خب البته اگر گفتگو خیلی طولانی باشد، این‌ها کافی نیستند چون دست‌ها هرازگاهی به دنبال شیرینی می‌گردند!). آن‌ها قطعاً شامپاین سعودی خنک برای مهمان می آورند که آب‌میوه گازدار در یک شیشه با شکل خاص یا ظرفی دست‌ساز جهت زیبایی است.

الموندو
سفر معطر به دور دنیا عطر اقیانوسیه

این‌جا، برخلاف پیشینه‌ی تلخی متالیک و شیرینی تلخ، یک رز خوش‌بو ملودی گرم و تازه آن را تشکیل می دهد؛ اگرچه در اطرافتان هیچ رز شکفته‌ای وجود ندارد. این مسئله احتمالاً به دلیل عطر گل سرخ محمدی است، ترکیبی از رز‌ها، رزین‌های چوبی و روغن‌ها. عطر آن باید رایحه ماندگار دود شیرینی که از عود سوزها می‌آید و برای ما قابل دیدن نیست را بشکند. به افتخار میهمان‌ها، چوب‌های عود روی ذغال‌ها قرار داده می‌شوند؛ اگرچه قبل از آن هم عود و عنبر روی ذغال‌ها دود شده‌اند. اگر فکر می‌کنید که تعریف و تمجید، هدیه و نشانه‌هایی از احترام به میهمان دیگر در آن‌جا تمام شده است، اشتباه می‌کنید. هر سوالی (این‌که چه چیزی در این کشور دیدید؟ کجا بوده‌اید؟ و برنامه‌تان این است که چکار کنید؟) می‌تواند دلیلی برای یک هدیه ناگهانی باشد. کافی است علاقه‌تان را به هر چیزی بگویید و میزبان علامتی داده و خدمتکاران برایتان هدیه‌ای می‌آورند. با بررسی عطر متوجه می‌شویم که در این ادکلن نوعی از رایحه یک کالای چرمی وجود دارد: یک دست‌بند یا ساعت، کیف دستی یا کمربند با عطر چرمی تند و متمایز (ایزوبوتیل‌کویینولین). در ادامه گفتگو، آن‌ها قطعاً شیرینی‌های بیشتری را برای پذیرایی از شما می‌آورند و به هرحال همین جاست که گردوهای زشت وارد می‌شوند (این گردوها برای تزئین لوزی‌های باقلوای عسلی خرد شده‌اند). دوباره گفت‌وگویی پر از تعریف و تمجید ادامه پیدا می‌کند.

Ramon Monegal Dubai Next To Me 5 - رامون مونگال دبی کنار من

دبی کنار من تصویری است از این حقیقت که هیچ ملاقات سریع یا کوتاهی در خاورمیانه وجود ندارد؛ پس هیچ برنامه دیگری را برای امروز نچینید. همین مساله اگر این رایحه عمیق میوه‌ای، ادویه‌ای و چرمی یا همتای آن، کنار من، را بزنید نیز صادق است.

Dubai Next to Me Ramon Monegal for women and men

نت‌های آغازین: نارگیل، هلو، خربزه، زعفران، جوز هندی و فلفل سیاه؛

نت‌های میانی: یاسمن، روغن رز، رز خالص، کندر و سیستوس؛

نت‌های پایانی: عود، چوب صندل، پشم کشمیری، چرم اسپانیایی و درخت تانکا.

 

الموندو
عطرهای مارك جيكوبز ديزي اسكايز كالكشن

مترجم: زهرا حکیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *