دانستنی های عطر

عطرسازی، رایحه درمانی، رایحه شناسی تفاوت در چیست

عطرسازی، رایحه درمانی، رایحه شناسی: تفاوت در چیست؟

عطرسازی، رایحه درمانی و آروماکولوژی: هنر دست زدن به اسانس ها

با مطالعه آنها برای تجزیه و تحلیل بهتر خواص آنها، می توان از اسانس ها برای ایجاد رایحه های زیبا و البته برای درمان برخی از بیماری ها یا ارتقای سلامت جسمی و روحی استفاده کرد. بیایید راه های مختلف کار با اسانس های طبیعت را کشف کنیم تا تفاوت بین عطرسازی، رایحه درمانی و آروماکولوژی را درک کنیم.

عطرسازی، رایحه درمانی و آروماکولوژی: نحوه کار با روغن های ضروری

برای درک تفاوت بین عطرسازی، رایحه درمانی و رایحه شناسی، مهم است که به مبانی این رشته ها نگاه کنیم: اسانس ها. این مواد معطر به همان اندازه که به دلیل خواص درمانی خود استفاده می شود، به دلیل قدرت خوشبو کننده آنها، و این از ابتدا! اما واقعا چیست؟ اسانس در واقع یک ترکیب معطر قوی است که از تقطیر یک گیاه به دست می آید. این استخراج امکان تحویل مایعی را فراهم می کند که دارایی های فرار یک ماده خام با منشاء گیاهی را متمرکز می کند. دو روش سنتی برای به دست آوردن ذات گیاهی وجود دارد: تقطیر با بخار آب که روی بسیاری از گیاهان انجام می شود، و بیان سرد مخصوص مرکبات. اگرچه به این مواد روغن می گویند اما هیچ گونه اسید چرب ندارند!

از نقطه نظر شیمیایی، اسانس ها از مولکول های مختلف کم و بیش فرار تشکیل شده اند. هرچه مولکول ها کوچکتر باشند، اسانس سریعتر تبخیر می شود. این موضوع در مورد قوام اسانس نیز صادق است. هر چه ماده غلیظ تر و چسبناک تر باشد (مثلاً روغن نعناع هندی یا وتیور)، کندتر تبخیر می شود.

الموندو
عطر مردانه پاکو رابان 1 میلیون پارفوم

عطرسازی: عرقیات زینت بخش

عطرسازی هنر عطرسازی است. این صنعت تا حد زیادی بر اساس روش کار اسانس است. اولین اشکال عطرسازی صرفاً با استخراج مواد معطر از گیاهان ساخته شد. بنابراین این هنر دست زدن به روغن‌های ضروری است که عطرسازی را که امروز می‌شناسیم به وجود آورد. از زمان ظهور شیمی آلی، ترکیبات مصنوعی ایجاد شده در آزمایشگاه، تزیین و تثبیت عرقیات مورد استفاده توسط عطرسازان را ممکن ساخته است.

با ظهور طب سنتی، عطرسازی یک حرفه کاملا لذت‌گرایانه پیدا کرد. بنابراین عطرها طوری طراحی شده اند که شما را با رایحه های زیبا بپوشانند. و حتی اگر آنها به ما اجازه دهند اعتماد به نفس به دست آوریم، شخصیت خود را بیان کنیم یا دارایی بی نظیری برای اغواگری باشیم، عطرها اساساً برخلاف رایحه درمانی با هدفی «زیبایی شناختی» ساخته می شوند.

رایحه درمانی: شفا با اسانس

اگر عطرسازی به دنبال زیباتر کردن زندگی روزمره شماست، رایحه درمانی حرفه بسیار متفاوتی دارد. در واقع، این رشته شامل درمان با روغن های ضروری است. این هنر به دوران باستان باز می گردد و از گیاه درمانی می آید: زمانی که مصریان از گیاهان معطر برای اعمال مذهبی و دارویی خود استفاده می کردند. در طول تمدن ها، این رشته به کمال رسیده است. به لطف اعراب و اکتشافات آنها در زمینه استخراج گیاهان است که رایحه درمانی به این شکل واقعا متولد شد.

با این حال، تا سال ۱۶۵۲ بود که اولین کار “علمی” در مورد هنر شفا با گیاهان منتشر شد. و تنها در سال ۱۹۳۷ است که اصطلاح آروماتراپی به لطف شیمیدان فرانسوی رنه موریس گاتفوس ظاهر شد. او در کتاب Aromathérapie: les huiles essentielles, hormones vegétales توضیح می دهد که چگونه اسانس ها برای درمان اندام های حیاتی به اپیدرم نفوذ می کنند. برای هزاران سال، رایحه درمانی برای درمان طیف وسیعی از مشکلات فیزیکی استفاده شده است. به عنوان مثال، روغن درخت چای را برای مشکلات پوستی یا روغن اسطوخودوس را برای رفع سردی بینی توصیه می کنیم.

الموندو
عطر تام فورد ابن فومه 2021

آروماکولوژی: عطری که احساس خوبی دارد

در حالی که رایحه درمانی بدن را درمان می کند، آروماکولوژی روی روان و خلق و خوی اثر می گذارد. این یک رشته بسیار جدیدتر است. در سال ۱۹۸۲ در ژاپن و پس از مطالعات متعدد در مورد تأثیر بوها بر مغز ما ظاهر شد. این “علم بویایی” برخلاف رایحه درمانی، هدف پزشکی ندارد. این بیشتر در مورد بهره برداری از فضایل مفید اسانس ها برای تأثیر مثبت بر رفتار یا احساسات است.

در واقع، برخی از اسانس ها دارای اثرات آرامش بخش یا تقویت کننده هستند که از نظر علمی ثابت شده است. به عنوان مثال، روغن های ضروری گل رز و گل صد تومانی گفته می شود که باعث آرامش می شوند، در حالی که روغن های لیمو و ریحان باعث افزایش تمرکز و خلاقیت می شوند. هنگامی که رایحه درمانی بر استفاده فیزیکی از اسانس ها (از طریق ماساژ روی پوست یا مصرف خوراکی) تمرکز دارد، آروماکولوژی بر اساس واکنش سیستم عصبی ما به دلیل استنشاق ساده یک بو است.

با این وجود، آروماکولوژی هنوز یک علم جوان است. اما تحقیقات به لطف مارک های لوازم آرایشی که سرمایه گذاری های عظیمی را انجام می دهند، ادامه دارد. هدف؟ برای ایجاد عطرها یا به طور کلی محصولات زیبایی که زیبایی شناسی ترکیبات زیبا را با فضایل امیدوارکننده اسانس ها ترکیب می کند. احساس خوب در حالی که بوی خوب می دهد به وعده تبدیل می شود.

آیا می دانستید تفاوت عطرسازی، رایحه درمانی و رایحه شناسی چیست؟ نظر شما در مورد این ایده از “عطرسازی و رفاه” چیست؟

الموندو
چگونه لکه های ادکلن و عطر را از بین ببریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *