دانستنی های عطر

بررسی موسیقی درعطرها

من همیشه مشتاق سینوستزیا  بوده ام – توانایی خاصی در قدرت  درک ما وجود دارد  که به ما این  امکان را  می دهد که  نام ها را با رنگ های خاص ، و نت های موسیقی را  برای داشتن رایحه های خاص مرتبط کنیم که هرکدام از  رنگ ها طعم خاص خود را دارند ( من  نه در مورد پایه عسلی صحبت نمی کنم و نه رنگ های آبرنگی پایه ای که آنها در روز گذشته در لنینگراد می فروختند) ، در حالی که احساسات فیزیکی اشکال هندسی دارند.

این اصطلاح ریشه یونانی دارد – از συν-  +  احساس αἴσθησις ‘:احساس مختلط.

 همه کودکان ، کم و بیش ، دارای استعداد هم افزایی هستند ، با این حال ، با رشد ، کانال های درک متفاوت می شوند ، بنابراین نقاشی ها دیگر آواز نمی خوانند. در مورد من ،  بیشتر تصور زنده و چشم کارگردان من است: که به من این اجازه را می دهد که  درک کنم یک بازیگر برای خواندن متن شعر نمادگرایانه که در آغاز قرن بیستم نوشته شده است ، باید چه رنگی بپوشد ، از چه نورپردازی  استفاده شود ،لازم است  چه موسیقی   حرکت کند.

L’ORCHESTRE PARFUM Music in Perfumes 3 - بررسی موسیقی درعطرها

 در قطعاتی که کارگردانی می کنم ، تا حدودی از تکنیک های cheironomy استفاده می کنم (حرکات خاصی که همراه با آواز یا ملودیکلامیشن است ؛ در موسیقی باستان ، قبل از نت ، این راهی برای مدیریت گروه کر بود ، زمانی که رهبر ارکستر به طور کلی رئوس ملودی را  با بازوها و دستانش هدایت میکرد ) ، و همچنین eurythmy  (حرکتی هنری مربوط به  مکتب اشتاینر است که به طور  هماهنگ با شعر خوانی و موسیقی ترکیب می شود). همه این اشکال، تلفیقی بین شکل های  مختلف زیبایی است که هدف آنها به تصویر کشیدن  پیچیدگی  عملکرد هنری به  است. به همین دلیل وقتی به برندی برخوردم که در ترکیب موسیقی و عطر سازی نقش دارد ، مطمئناً نمی توانستم از کنار آن بگذرم.

 یک شرکت عطر سازی فرانسوی و بسیار جوان  است که فقط سه سال است  در بازار حضور دارد. شش عطر اول آن در سال ۲۰۱۷ ظاهر شد ، در حالی که جدیدترین محصول آن در سال ۲۰۱۹ منتشر شد. بنیانگذار این شرکت ، پیر ، خود را به عنوان یک نوازنده و عطرساز معرفی می کند ، لذت اصلی خلاقیت او، رایحه های طبیعی موسیقی یا آلات موسیقی همچون چوب گیتار ، مس ترومبون ، کیف چرمی کورا است. سپس سه استاد عطر ساز شروع به ساختن آهنگ هایی  پیرامون این سه ایده بویایی کردند و بعداً ، پنج نوازنده با سبک های کاملاً متفاوت ، ملودی های خود را برای هر عطر  ساختند.

L’ORCHESTRE PARFUM Music in Perfumes 1 - بررسی موسیقی درعطرها

خط تولید شده شامل  شش عطر است که در پاریس تصور شده ، در گرس  خلق شده و در بهترین سنت های صنایع دستی مدرن تولید می شود ،که  همه از نظر ایدئولوژی  سازگار با محیط زیست هستند.از یک طرف ، این یک مفهوم فوق العاده است،از سوی دیگر ، این یک رویکرد کاملاً استاندارد است که هدف آن هیپسترهای نسبتاً جوان در سطح جهانی است ، البته کمی روشنفکرتر از دیگران.  نه شش شهر پیش پا افتاده جهان ، بلکه شش آلت  موسیقی و شش سبک موسیقی با آنها همراه است. موارد فوق می توانند  به خوبی طراحی شوند، یا ممکن است  دارای  طراحی کاملاً متوسط   باشند. پس بیایید باهم بررسی کنیم که چگونه  این طرح ها  با استشمام بوی عطرها و گوش دادن به موسیقی مربوطه صورت میگیرد.

(شما می توانید با ترکیبات موسیقی اصلی در صفحه اصلی برند، آشنا شوید – متأسفانه نمی توانم آنها را مستقیماً در  متن بررسی کنم.)

 

 

 

 

 

 

 

 

L’ORCHESTRE PARFUM Music in Perfumes - بررسی موسیقی درعطرها

Flamenco Néroli L’Orchestre Parfum for women and men

عطر ادکلن مشترک ال ارکسترا فلامنکو نرولی

من از نرولی به عنوان یک نت متنفر هستم به طوری که عملا غیرممکن است هر رایحه ای از این مجموعه مرا  تحت تأثیر قرار دهد. با این حال این عطرسازی ارکسترا ،ناگهان موفق به انجام چنین کاری شده است. گیتار فلامنکو در حد متوسط   به نظر می رسد که مالیخولیایی و نسبتاً آرام است ، اما در عین حال قدرت خزنده های فنری اجباری را در دل خود  ، به گونه ای معمول در ژانر موسیقی جای داده است .نرم و صاف ، بدون همهمه  صدای چترک ها و جیغ و داد  های پرشور .

الموندو
عطرهای فصل بهار چه ویژگی دارند؟

  فلامنکو ضخیم و “مردمی”است و قطعاً یک گیتار شهری و متمدن  است ، و به  سالن عادت کرده است – پیچیده نیست ، اما خوشمزه است. بچه ها به طور همزمان موفق به تولید رایحه ای از  رزین ، چوب و مرکبات در یک تعادل کامل شدند – هیچ چیز بدتر از ترکیب  صدای شیرین  نرولی  با سایر گلهای سفید نیست.  در اینجا نت با صدای متوسطی آشکار شده  است و به نظر من کاملاً مردانه به نظر می رسد ، با  تلخی متمایز  سبز رنگ  و تارت که یادآور برگ پرتقال ضخیم و براق است.

 ترکیب گل شیرین و شاخ و برگ های  تیره بلافاصله گرمای سفید تابستان و سایه زیر درختان را به یاد می آورد که به اندازه یک جرعه  آب خنک انرژی آور است. سایه کمی شور و حتی کمی معدنی به نظر می رسد ، گویی از آب دریا و صخره های قرمز و ساحلی گرم منشاء گرفته است. احساس یک سیستا و لانگور  با سفید شدن تدریجی پالت توسط چوب نرم  سرو ، که تا حدی شیرینی و تلخی را پاک می کند ، تأیید می شود ، اما هیچ یک از این دو را به طور کامل از بین نمی برد ، و صحنه را بسیار پاستیل مانند می کند ، همگن ، با تداخل رنگی نرم – کمی سبک تر ، کم رنگ تر ، کمی شیرین تر ، لمسی  تلخ تر – همه روی پایه چوبی آرام ، با اعتماد به نفس و بسیار طبیعی قرار گرفته اند.

پس از یک دوره زمانی خاص ، چوب درخت سرو تا حدودی شیرین و بیشتر شبیه چای می شود – به سادگی پر زرق و برق! این یکی از معدود عطرهایی است که کاملاً “اروپای جنوبی” است و من با لذت از آن استفاده می کنم. احتمالاً ، راز این واقعیت این است که صدای کم آن را بیان میکنیم عطرهای شاد معمولا هنگام معرفی خود بیش از حد بلند هستند.

Piano Santal LOrchestre Parfum for women and men - بررسی موسیقی درعطرها

Piano Santal L’Orchestre Parfum for women and men

عطر ادکلن مشترک ال ارکسترا پیانو سانتال

پیانو سانتال یک شگفتی واقعی است.  پیانویی  آرام ، بسیار نجیب  و در عین حال ملودیک است. هم رایحه و هم موسیقی دارای نوع بسیار زیبایی از ترکیب – دنج ، دریایی ، شبانه و  قمری هستند. ضربات چوبی کوبه ای الکترونیکی جریان کلیدهای پیانو را به طور غیرقابل مقایسه ای ایجاد می کند – نتیجه آن رایحه ای  عمیق ، بالغ و غیرمعمول است.

 نت اولیه متمایز، از چوب صندل تقریباً بلافاصله در کوکتل بنفش با رنگهای مشکی سبک و ظریف غرق می شود و دیگر هرگز از زیر آنها خارج نمی شود. منظور من هنگام رنگ آمیزی دریا – فقط آرامش و وسعت دریا در شب  ،پرتابی  عظیم  از پشم و ابریشم ، صندلی راحتی روی ایوان و  ماه کامل است که   از اتاقی دیگر، می توان صدای  موسیقی را شنید. این عطر بسیار گوشتی ، نرم ، انسانی و همزمان حیوانی است بدون اینکه آشکارا حیوانی باشد: مانند خز گرم گربه ای که روی دامان من چرت می زند.  دنج بودن آمبروکسان پیانو سانتال کاملاً متعادل است و اگر آبنبات چوبی شیرین ، ترنج با حسی  ترش و تند نبود نمیتوانست عالی باشد ،که  نشان می دهد گیلاس بالای آن است. میتوانم یک بطری از آن  داشته باشم؟

Rose Trombone LOrchestre Parfum for women and men - بررسی موسیقی درعطرها

Rose Trombone L’Orchestre Parfum for women and men

عطر ادکلن مشترک ال ارکسترا  ترومبون رز

قرار بود عطر ترومبون رز مورد توجه  کمتری قرار بگیرد ، زیرا من طرفدار سبک هارلم نیستم ، اما در اینجا مقاومت در برابر آن بسیار جالب توجه است! این یک باشگاه جاز تاریک است که مملو از مردم است ، درها به شب باز می شوند ، بنابراین یک موج گرما با موج سردی مخلوط می شود. صدای ترومبون بی ادبی و تحمیل کننده است و از این طرف به آن طرف می لرزد.

الموندو
معرفی عطر ادکلن زنانه گس بلا ویتا 2020

من از عنوان “نفسانی” که در رابطه با عطرها استفاده می شود متنفرم – بیش از حد از ارزش آن کاسته شده است ، اما در اینجا احساسات چیزی است که در واقع به دست می آوریم. دود سیگار ، مشروبات الکلی – صادقانه می گویم افراد غیرنوشنده و طرفدار سبک زندگی سالم تا حدودی در زندگی از بین  می روند.  این آلکالوئیدها نیستند که آنها از دست می دهند ، بلکه آزادی است ، به معنای واقعی کلمه.

از لحاظ تئوری ، مردم باید چیزی شبیه رم را در آنجا بنوشند ، اما در این عطر گل رز در استخر شراب گازدار شیرین یا حتی ورموث، استحمام می کند. این یک شراب  گل سرخ است که زبان شما را با آلدهیدهایش سوزن سوزن می کند ، اهسته و آرام و نه خیلی شدید. آلدئیدها بهمراه مشک شیرین و وانیل احساساتی کنجکاو ، تا حدودی ناخوشایند ، تنبل و در عین حال برافروخته ایجاد می کنند: مشخص نیست که چه می خواهید – نوشیدن یک نوشیدنی دیگر ، انجام رابطه جنسی ، رقصیدن بیشتر یا کشتن کسی.

من این گل سرخ را دوست دارم: هرچه بیشتر به عطر تبدیل می شود ، کمتر قابل تشخیص است ، اما فضا “صدای کثیفی” را از شب روشن شده با نور الکتریکی ساکت و بیش از حد  انحصاری به طرز شگفت انگیزی تنظیم می کند ، و در نهایت از نوشیدنی های سبک تر به یک رم سیاه چوبی می رسد . می توان انتظار داشت که رایحه قوی تر و ضخیم تر باشد ، با این حال نزدیک به پوست قرار می گیرد ، که بسیار خوب است – در غیر این صورت غنی خواهد بود.

Cuir Kora LOrchestre Parfum for women and men - بررسی موسیقی درعطرها

Cuir Kora L’Orchestre Parfum for women and men

عطر ادکلن مشترک ال ارکسترا کیور کورا

عطر کیور کورا یک سورپرایز دلپذیر دیگر بود. در اصل ، این  نوع چرم کمتر مورد علاقه من است – یک خشم سخت روسی که روی تار سنگین است ، اما هیپسترهای خوب فرانسوی که در اینجا از آن  صحبت می کنیم ، آن را کاملاً هوشمندانه با انبه سبز و هل نسبتاً تحریک کننده ترکیب کرده است ، که نتیجه هر دو  عجیب و غریب و رسا است.

ارائه عطری از آفریقا دشوار است: عطاری ها معمولاً از شمال عربستان مانند مراکش ، الجزایر یا مصر استفاده می کنند و آن را به مشرق زمین می کشانند. من حتی نمی توانم هیچ  سرزمین جالبی  از  آفریقا  را در یک عطر به یاد بیاورم ، اما ممکن است این واقعیت باشد که من هرگز واقعاً به دنبال این مکان نبودم . چرم موجود در این عطر ابتدا شلیک می شود  و بسیار فصیحانه این کار انجام می شود  ، بعداً انبه و هل از دو طرف به آن حمله می کنند و برای مدتی آن را خفه می کنند – عطر بسیار عجیب ، جالب اما نامتعادل ، حتی نسبتاً ناخوشایند می شود (گرچه به احتمال زیاد فقط برای من خیلی خارجی است) ، اما خیلی زود دوباره آرام می شود. این چرمی نسبتاً هوس انگیز ،  مطبوع و تند است که یادآور چرمهای عجیب و غریب اتکینسون است ، مانند دسته گل Excelsior و دسته گل بریتانیا ، اما در عین حال سیاه تر و جذاب تر .

از بینی برای درخواست شیرینی بیشتر از رزین ها استفاده می شود ، اما آنها قادر به تطبیق نیستند ، زیرا خشک و شور ، مانند یونجه هستند ، درست مانند چمن های سوخته در دشت ساوانا. این یک حرکت زرق و برق دار است ، اما عطر ظاهراً ناتمام مانده است … گویی که به یک نقطه روشن ، مانند یک گل قرمز روشن ، گلبرگهای بسته شده برای شب ، چیزی گردتر یا تیره تر ، ضخیم تر نیاز دارد. عطری که قبلاً بارها توسط بسیاری دیگر ساخته شده است. به طور کلی ، من خودم اوج مونولوگ ارائه شده را بو نکرده ام. کورای آفریقایی ، ترکیبی بین لوت و چنگ را به تصویر می کشد که    با گردن بلندش شبیه بانجوست ، با صدایی خاموش و گیتار مانند، ملودی آرام ،  را به زیبایی هدایت می کند.

الموندو
فلیور فیوژن: هند

Thé Darbouka LOrchestre Parfum for women and men - بررسی موسیقی درعطرها

Thé Darbouka L’Orchestre Parfum for women and men

عطر ادکلن مشترک ال ارکسترا داربوکا

من آن موسیقی را برای یکی

 از نمایش هایم می خواهم!

داربوکا ، پر سر و صدا ، طنین انداز و بسیار چوبیست  ، که به کیفیت تقریباً فلزی می رسد ، که یکی از جادویی ترین آلات موسیقی در جهان است. که توانایی گفتن داستان هایی در مورد جهان های درونی را دارد  در آن به وضوح می بینید که آتش در دیگ خیابانی در حال رقص  است ، در حالی که سایبان های لرزان در شب نور قرمز و نارنجی تنفس می کنند.

رایحه این ساز در ارکستر یک چای پیچیده با عطر و طعمی وصف ناپذیر است ، که در عین حال شیرین ، ترش ،  رزینی  است و  یک نت فصیح از گل ماندگار خشک ، شبیه به رایحه در عطر  تیلدا سویینتون لایک دیس از Etat Libre d ‘ نارنجی است همانطور که گفته شد ، به نظر می رسد همه موارد فوق یک خیال پردازی است – احتمالاً آنها دوباره چیزی به آتش افزوده اند. در ابر عطر و طعم هایی که با آن روبرو می شویم ، یک هلو خشک به بیرون نگاه می کند … برخی از گل های شبانه مانند عطر و بوی آنها شبیه فرانجیپانی است … یک نوع چوب زیبا که خدا من را ببخشد ، رایحه  عود می دهد  ، اما نوع دوم تقریبا کاملا  توسط رزین ها پنهان شده است نه تنها قابل تحمل ، بلکه حتی زیبا است. همه اینها از درون می درخشند ، گویی که در حال تماشای یک گویی  آتشین  هستید که از طریق یک لیوان کوچک چای قرمز و کهربایی به رنگ زغال پر سنگ شده است. با این وجود چای سیاه نیست بلکه سبز است ، که نه ترکیب آن را زیاد می کند و نه آن را کم رنگ تر می کند – واقعاً یادآور ترکیبات چای فلورایکو است ، البته نه به اندازه لاکونیک. این معجونی از زیبایی شگفت انگیز است که  به راحتی با “پیانو سانتال ” برای کسب رتبه برتر رقابت می کند.

Encens Asakusa LOrchestre Parfum for women and men - بررسی موسیقی درعطرها

Encens Asakusa L’Orchestre Parfum for women and men

عطر ادکلن مشترک ال ارکسترا انسنس آساکوسا

سومین عطر ارکستر است که تقریبا  بسیار زرق و برق دار و بسیار عجیب است – احتمالاً حتی   وقتی که با موسیقی مربوطه ترکیب میشود پرزرق و برق تر می شود. با این حال ، همه موارد بالا زمینه اصلی عجولانه و آرامش درونی شکست ناپذیری دارد ، به طوری که موسیقی واقعاً باعث می شود ارتباط شما با واقعیت انسانی قطع شود و ناخواسته به عوالم بالاتر صعود کنید.

اگر سایر رایحه های موجود در مجموعه کم و بیش قابل پیش بینی باشند ، این عطر قابل قبول نیست. من آن را به عنوان یک  گل آبی با توت قرمز و مربا توصیف می کنم.که  ترکیبی از رزین شفاف و توت مانند اگرچه در رایحه ای که عمدتا شیرین و کمی دودی است نیز چیزی شور وجود دارد.نیلوفر آبی در دود بخور غوطه ور است ، و مانند برخی از دوشیزه های پوست جلویی واقعی ، به عنوان ریشه گیاه بوبرگ برمی گردد.نت  سرو ، و نت چوبی و ترش ، رزین را در کنار مور معبد نگهداری می کند. کل ماجرا به پودر ظریف و مرمرک زنبق ختم می شود که بر روی محراب عطر کامی غبارروبی شده است:که  مردم نمادهای مقدس را بر روی آن ترسیم می کنند.این رایحه  قطعاً رایحه سوم  مورد علاقه من است ، اما به سرعت سایه از روی پوست از بین می رود.

Piano Santal LOrchestre Parfum for women and men 1 - بررسی موسیقی درعطرها

با تعمق کامل در این مسئله ، اعتراف می کنم که ترجیح می دهم پیانو سانتال را از میان این سه انتخاب کنم.بنابراین ، ارکستر عطر سازی یک مارک فوق العادع مفهومی است: سه عطر بسیار خوب و سه عطر عالی که به  ظریفترین  شکل با موسیقی ترکیب شده اند.

این سفر موفقیت آمیز بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *